BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja działająca od ponad 20 lat, która zbiera informacje na temat zobowiązań zaciągniętych przez osoby prywatne, przedsiębiorców, a także rolników. To właśnie na ich podstawie podmioty udzielające kredytów i pożyczek oceniają zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów – w BIK można bowiem znaleźć informacje zarówno na temat terminowo spłacanych zobowiązań, jak i tych, w których odnotowano zaległości. W poniższym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące tej instytucji – jakie informacje są w BIK, jak uzyskać do nich dostęp i wiele innych.
BIK – jakie informacje zbiera i jak działa?
Grupa BIK składa się z 2 podmiotów – BIK oraz BIG. Pierwszy z nich zbiera oraz przekazuje dane o kredytobiorcach, natomiast drugi umożliwia skorzystanie z narzędzia weryfikującego wiarygodność płatniczą danej osoby lub podmiotu, a także gromadzi informacje na temat przeterminowanych zadłużeń. Grupa BIK zbiera informacje nie tylko o klientach banków, ale również o osobach, które wzięły pożyczki na przykład w SKOK-u – niezależnie od ich wysokości. Na podstawie tego, jakie informacje są w BIK, wydawana jest ocena punktowa od 0 do 100, określana jako scoring. To właśnie on decyduje o naszej szansie na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt.
W momencie, gdy składamy taki wniosek, instytucja bankowa lub pozabankowa może skorzystać z Raportu BIK, w którym znajdzie naszą historię kredytową, scoring wraz z informacją, na podstawie czego został wystawiony, informacje na temat naszych zakupów z odroczoną płatnością oraz wakacji kredytowych. Również osoby prywatne, przedsiębiorcy oraz rolnicy mogą zyskać dostęp do swojego raportu.
Jakie informacje gromadzi BIK i w jaki sposób można zyskać do nich dostęp?
Warto mieć świadomość, że to nie BIK jako instytucja podejmuje decyzję o tym, czy otrzymamy kredyt, o który się ubiegamy. Decyzyjność w tym zakresie posiadają banki i instytucje pozabankowe, do których zwracamy się z takim wnioskiem – to, jak zostanie on rozpatrzony, zależy natomiast od informacji zgromadzonych w BIK. Należy pamiętać, że każda instytucja ma własną politykę przyznawania kredytów.
Zanim złożymy wniosek o kredyt, warto sprawdzić swój scoring i historię kredytową na stronie BIK. Rejestracja w systemie przebiega poprzez potwierdzenie tożsamości za pomocą konta mObywatel lub przelewu weryfikacyjnego. W drugim przypadku należy pamiętać, że w formularzu rejestracyjnym powinniśmy podać takie dane, jakie posiada o nas bank, z którego wykonujemy przelew. Jego kwota to jedynie 1 złoty, który nie jest nam zwracany – oprócz tego założenie konta w BIK jest bezpłatne. Pobranie pełnego raportu wymaga jednak uiszczenia niewielkiej opłaty. Raport niepełny można natomiast uzyskać bezpłatnie 2 razy w roku.
Jakie informacje są w BIK i jak długo się tam znajdują?
Ze względu na to, że to, jakie informacje są w BIK, ma wpływ na naszą zdolność kredytową, warto wiedzieć, jak długo mogą się one znajdować w naszym raporcie. Dane w BIK przechowywane są zazwyczaj tak długo, jak trwa okres spłaty zobowiązania, chyba że mowa jest o zadłużeniu. Wówczas informacje o jego spłacie będą widniały w naszym raporcie przez 5 lat.
Pożyczki dla firm bez BIK – czy to możliwe?
Choć panuje przekonanie, że uzyskanie pożyczki dla firm bez BIK i odpowiedniego scoringu jest niemożliwe, kancelariakredytowa.biz udowadnia, że jest inaczej. Doradca kredytowy w Gliwicach może pomóc nam znaleźć rozwiązanie, jeśli w przeszłości zdarzyły nam się zaległości w spłacie zobowiązań, a obecnie potrzebujemy nakładu finansowego na bieżące wydatki czy też inwestycje. Specjaliści dokładnie zapoznają się z naszą sytuacją i określą, czy jest szansa na uzyskanie pożyczek dla firm bez BIK. Jeśli tak, doradca kredytowy w Gliwicach z firmy https://www.kancelariakredytowa.biz/ pomoże nam znaleźć najbardziej korzystną dla nas ofertę, która będzie satysfakcjonująca pod kątem warunków. Wspomniani profesjonaliści oferują zarówno usługę doradztwa, jak i pośrednictwa kredytowego.