Wiadomości z Zabrza

Jak zawiesić działalność spółki z o.o.?

  • Dodano: 2023-01-26 14:00, aktualizacja: 2023-01-27 14:40

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czasami może przysporzyć kłopotów finansowych. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie musi obawiać się o koszty swojej działalności, ponieważ może ją zwyczajnie zawiesić. W jaki sposób tego dokonać i czy wiąże się to z jakimiś kosztami?

Spis treści:

  • Zawieszenie działalności gospodarczej

  • Zawieszenie spółki z o.o.

  • Koszty zawieszenia działalności spółki z o.o.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Tak naprawdę przejściowe kłopoty finansowe mogą zdarzyć się każdemu przedsiębiorcy i nie oznacza to wówczas konieczności upadłości lub całkowitego zamknięcia firmy. Działalność gospodarcza może zostać zawieszona, co w praktyce oznacza spore oszczędności dla przedsiębiorcy. W czasie zawieszenia nie jest on bowiem zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zawieszenie działalności to także zwolnienie z konieczności odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ przez cały okres zawieszenia przedsiębiorca nie może uzyskiwać żadnych przychodów. W przypadku spółek kapitałowych, a więc także i spółki z o.o., w okresie zawieszenia nie istnieje obowiązek zapłaty zaliczek na podatek dochodowy CIT za okres zawieszenia działalności.

Zawieszenie działalności gospodarczej pozwala przedsiębiorcy w pewnym sensie odetchnąć od obowiązków związanych z prowadzeniem firmy i od kosztów z tym związanych. Dosyć często pomaga przedsiębiorcom stanąć na nogi i powrócić do wykonywania działalności z nowymi możliwościami rozwoju.

Działalność gospodarcza może być zawieszona tak naprawdę w każdej chwili bez podawania jakichkolwiek powodów takiej decyzji. Wymaga to jednak przejścia przez procedurę zgłoszeniową i rejestracyjną, której forma uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności. Spółka z o.o. również może zostać zawieszona na pewien okres czasu i należy to zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zawieszenie spółki z o.o.

W związku ze zmianą przepisów od 1 lipca 2021 r. prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać zawieszone tylko w formie elektronicznej poprzez Portal Rejestrów Sądowych. Aby skorzystać z tego narzędzia niezbędne jest posiadanie konta w PRS oraz aktywnego profilu zaufanego, względnie certyfikowanego podpisu elektronicznego.

Aby skutecznie zawiesić działalność w KRS należy:

  • podjąć uchwałę o zawieszeniu spółki – jest ona podejmowana przez zarząd albo wspólników spółki (w zależności od sposobu reprezentacji) i powinna zawierać numer rejestrowy KRS, numer NIP, adres, a także informację o dokładnym okresie zawieszenia,

  • złożyć do KRS wniosek o zawieszenie działalności spółki. Do wniosku trzeba dołączyć uchwałę o zawieszeniu spółki.

Działalność wykonywana w formie spółki z o.o. może zostać zawieszona na okres maksymalnie 24 miesięcy. Jeśli po upływie tego czasu przedsiębiorca nie złoży do KRS wniosku o wznowienie działalności to dana działalność zostanie automatycznie wznowiona w dniu kolejnym po upływie 24 miesięcy, a informacja o wznowieniu zostanie zamieszczona w rejestrze przedsiębiorców. Pamiętajmy, że wznowienie działalności może nastąpić wyłącznie poprzez złożenie wniosku za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.

Zawieszenie działalności nie zwalnia z obowiązku złożenia zeznania rocznego, w którym spółka informuje urząd skarbowy o okresie zawieszenia (w pozycji L.1.1 zeznania CIT-8). Obowiązek złożenia zeznania CIT-8 mają spółki kapitałowe, spółka komandytowo-akcyjna oraz spółka komandytowa. W przypadku, gdy działalność gospodarczą zawiesiła spółka osobowa: jawna lub partnerska o okresie zawieszenia działalności informują wspólnicy tej spółki, w zeznaniu za okres, w którym spółka osobowa zawiesiła działalność.

Koszty zawieszenia działalności spółki z o.o.

Zawieszenie działalności spółki z ograniczona odpowiedzialnością jest darmowe. Ustawodawca nie wprowadził bowiem żadnej opłaty sądowej od wniosku składanego do KRS. Podobnie jest w przypadku wniosku o wznowienie zawieszonej działalności – on też jest darmowy.

Wniosek może złożyć samodzielnie każdy przedsiębiorca a nawet osoba trzecia, która nie należy do spółki, jednak podpisać go muszą wszyscy wspólnicy uprawnieni do podejmowania czynności prawnych w ramach spółki (najczęściej jest to prezes zarządu lub wyznaczeni członkowie zarządu).

Jeśli przedsiębiorca nie czuje się na siłach i nie potrafi wypełnić wniosku o zawieszenie działalności zawsze może skorzystać ze wsparcia prawnego. Będzie to jednak oznaczało dla niego dodatkowe koszty oscylujące najczęściej wokół kwoty kilkuset złotych.

Na zakończenie, chcielibyśmy podziękować Kancelarii KPP Kancelaria Prawna Baran & Pluta z Warszawy za udostępnienie materiałów źródłowych na blogu, które posłużyły nam do przygotowania tego artykułu. Naszym głównym celem jest rozpowszechnianie kultury prawnej, w tym dostarczanie rzetelnych informacji z zakresu prawa upadłościowego. Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, że niniejszy artykuł nie jest poradą prawną. W przypadku potrzeby rozwiązania konkretnego problemu prawnego, zachęcamy do skontaktowania się z profesjonalnym prawnikiem. Redakcja Law Media.


 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.