Wiadomości z Zabrza

Jak sprowadzić samochód z Niemiec?

  • Dodano: 2023-06-29 07:45, aktualizacja: 2023-06-30 08:41

Niemieckie samochody wciąż cieszą się olbrzymim powodzeniem wśród Polaków. Z chęcią kupujemy takie pojazdy na rynku wtórnym zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Zobaczmy więc, jak sprowadzić auto z Niemiec i o czym trzeba przy tym pamiętać.

Sprowadzenie samochodu używanego zza granicy

Ogólnie mówiąc, procedura sprowadzeniu samochodu z Niemiec wygląda podobnie co w przypadku każdego kraju Unii Europejskiej. Są firmy, które się w tym specjalizują. Problem polega jednak na tym, że czasami wymarzony samochód okazuje się... trochę inny, niż się zakładało na początku. W tym biznesie łatwo o oszustwa. Wielu ludzi ma ograniczone zaufanie do pośredników, którzy lubią też zawyżać ceny aut zza granicy. Dlatego lepiej poświęcić trochę czasu i zrobić to samodzielnie.

Pierwszym krokiem jest dokładne sprawdzenie ogłoszenia i weryfikacja danych, jak i zdjęć. Koniecznie trzeba odwiedzić bazę CEPiK. To Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w której znajdziemy wiele cennych informacji z ponad 20 krajów UE. W tym Niemiec, oczywiście. Przy zakupie auta należy zatem sprawdzić je w owej bazie. Tam dowiemy się między innymi o tym, ilu właścicieli miał dany pojazd. Sprawdzimy także, czy kupujemy auto powypadkowe. CEPiK zawiera bowiem dane dotyczące odnotowanych kolizji oraz uszkodzeń. Tak, w bazie są informacje pochodzące od niemieckiej drogówki, a także stacji kontroli pojazdów. To jest dobry sposób na sprawdzenie stanu technicznego samochodu z Niemiec, jak i jego licznika. Interesujące? Więcej na ten temat można znaleźć na stronie https://specjalistka.net/jak-sprawdzic-przebieg-auta/.

Jeśli wszystko się zgadza, umawiamy się na wizytę u sprzedającego. Zwykle w takich okolicznościach dochodzi do transakcji. Wówczas należy pamiętać o tym, aby zjawić się też w niemieckim wydziale komunikacji. Tam trzeba auto wykreślić z rejestru, a następnie zadbać o potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu. Jeśli właściciel już auto wyrejestrował, to on powinien dostarczyć nam potwierdzenie. Poza tym trzeba pozyskać dowód własności, dowód rejestracyjny, potwierdzenie ostatniego przeglądu, analizę składu spalin (AU-Abgasuntersuchung, bez tego można dostać mandat!), książkę serwisową, a także dowód pierwotnego zakupu samochodu oraz opłacenia wszelkich podatków i ceł, o ile były wymagane.

Auto z Niemiec bez karty pojazdu

Od 2022 roku polskie organy związane z motoryzacją mają dostęp do CEPiK. Oznacza to, że obowiązek wydania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej został zniesiony. To samo dotyczy sytuacji, gdy sprowadzamy auto z Niemiec. Niemniej jeśli taka karta została wydana – chodzi zwłaszcza o starsze samochody – można ją zachować, choć nie jest to niezbędne. Proces rejestracji pojazdu nie wymaga takiego dokumentu, o ile nie zawiera on dodatkowych pieczęci lub adnotacji. Wówczas może zaistnieć potrzeba przetłumaczenia karty pojazdu.

Czynności konieczne po sprowadzeniu auta z Niemiec

Po przyjeździe do kraju trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: jak zarejestrować auto z niemiec? Mamy 14 dni na złożenie wniosku i 30 dni na uiszczenie akcyzy w urzędzie skarbowym. Stawki są różne w zależności od silnika. Im większa pojemność, tym wyższa akcyza do zapłaty. Koniecznie trzeba też przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży. Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego zaś oraz pozostałych dokumentów dotyczących kupna samochodu nie jest konieczne (chyba że zawierają istotne informacje).

Następnie trzeba bezwzględnie odbyć przegląd po polskiej stronie. To podstawa. Wraz z potwierdzeniem, przetłumaczoną umową oraz dowodem opłat skarbowych można już udać się do lokalnego wydziału komunikacji i tam zarejestrować auto z Niemiec. Pamiętajmy: ma się na to 30 dni, odkąd samochód przekroczył granicę.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.