O tym, że warto oszczędzać, wie chyba każdy z nas. Nieco gorzej rzecz przedstawia się w praktyce. Wszyscy znamy te wymówki i usprawiedliwienia, dlaczego nie udało się wyjść w ostatnim miesiącu na plus. Jak zatem oszczędzać pieniądze skutecznie i jak przygotować się na ewentualne zdarzenia losowe?
Dlaczego odkładamy pieniądze
Istnieje nieskończenie długa lista powodów, dla których nie odkładamy pieniędzy. Na szczęście wielu z nas z pewnością chciałoby mieć odłożone jakieś środki. Idea jest dobra, często jednak napotykamy trudności przy wcielaniu jej w życie. Jednak kto z nas nie chce odkładać środków zarówno na realizację swoich ambitnych planów czy też pewnego rodzaju przygotowania na wypadek zdarzeń losowych? Wydaje się, że również zabezpieczenie na czas emerytury nie jest nam wcale obojętne.
Niezależnie od naszych planów życiowych, warto gromadzić środki na tak zwaną czarną godzinę. Chodzi tu o taką sytuację, gdy z różnych powodów możemy utracić źródło dochodów. Żeby nie popaść w długi, warto przygotować się na ewentualne perturbacje losowe. Stąd też warto mieć odłożone pieniądze, które pozwolą nam przetrwać co najmniej kilka miesięcy. Jak się do tego zabrać?
Jak oszczędzać pieniądze - sprawdzone sposoby
Jak oszczędzać pieniądze? Zacznijmy od zestawienia swoich miesięcznych przychodów oraz wydatków. Zbierzmy w jedno miejsce wszystkie wydatki z ostatnich kilku tygodni czy nawet miesięcy i pogrupujmy je. Dzięki temu zaobserwujemy, która kategoria pochłania najwięcej naszych zarobków. Od niej możemy zacząć cięcia.
Przejrzyjmy też wszystkie nasze usługi abonamentowe i wszelkiego rodzaju miesięczne subskrypcje. Być może z jakiejś usługi nie korzystamy od jakiegoś czasu, a miesiąc w miesiąc bezustannie za nią płacimy. W tym przypadku łatwo policzymy, jak duże oszczędności wygenerujemy w ciągu roku - wystarczy, że pomnożymy miesięczny koszt usługi przez 12.
Dobrym sposobem jest także dzielenie posiadanego kapitału na części. W Internecie znajdziemy wiele takich metod, jak np. 50/30/20 czy 70/20/10. Takie techniki narzucają nam pewną dyscyplinę, wskazując, jak duży udział w miesięcznych wydatkach powinny stanowić oszczędności. Przykładowo suma wszystkich wydatków na życie może wynosić 70%, z kolei 20% przeznaczamy na oszczędności, a jeśli mamy jakieś dodatkowe zobowiązania ratalne, powinniśmy je zmieścić w ostatnich 10 procentach. Jeśli mamy problemy z regularnym odkładaniem pieniędzy, możemy korzystać z narzędzi online, które podsuwają nam banki. Są to np. konta oszczędnościowe lub celowe, które regularnie pobierają określoną sumę bądź procent od wydatku i przelewają je na wskazane konto. Komfort ich działania przypomina m.in. popularne ostatnimi czasy płatności cykliczne.
Warto odkładać na czarną godzinę
Oszczędności dają nam bezpieczeństwo finansowe. Pozwalają zachować przez pewien czas finansową płynność, gdy z jakiegoś powodu nie otrzymujemy np. wynagrodzenia za pracę czy świadczenia socjalnego. Zbudowanie tzw. poduszki finansowej pozwala na pokrywanie posiadanych zobowiązań, a tym samym chroni przed szybkim popadnięciem w długi. Okres ochronny zależy oczywiście od tego, jak duże są nasze zobowiązania oraz od tego, jak dużo zdążyliśmy odłożyć.
Jak zmotywować się do oszczędzania
Poduszka bezpieczeństwa powinna stanowić co najmniej równowartość półrocznego wynagrodzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by było to więcej. Jeśli chcemy żyć w poczuciu finansowego bezpieczeństwa, warto zacząć odkładać środki już teraz. Pomocne okażą się bankowe narzędzia, które automatyzują pobieranie konkretnej części przychodów bądź procenta od wydatków. Ponadto w sieci znajdziemy wiele inspirujących szkoleń z zakresu zarządzania domowym budżetem. Warto też porozmawiać ze znajomymi na temat ich doświadczeń w urządzaniu poduszki finansowej. Być może to okaże się dla nas idealnym bodźcem do działania!