Wiadomości z Zabrza

IX Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej - OFFO 2021

  • Dodano: 2021-10-19 09:30

W zabrzańskiej Galerii MOK odbędzie się już szósta wystawa. Tym razem zaprezentowane zostaną prace fotografów biorących udział w 9 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej – OFFO 2021.

W Galerii MOK będzie można zobaczyć prace dwóch artystów: Dawida Rycąbla oraz Jakuba Kaszuby. Wystawa czynna od 22 października do 30 listopada 2021 r.

Wystawa fotografii Dawida Rycąbla i Jakuba Kaszuby

Dawid Rycąbel - filmowiec i fotograf. Od 3 lat zajmuje się fotografią otworkową oraz solarigrafią. Prowadzi stronę Pinholove, na której publikuje swoje prace. Organizuje warsztaty fotografii otworkowej z młodzieżą oraz tworzy projekty solarigraficzne w różnych miastach Polski. W 2020 roku miała miejsce jego pierwsza wystawa solarigraficzna przedstawiająca miasto Złotoryja. W Galerii MOK zaprezentowane zostaną prace z serii „Solar Gold”.

Jakub Kaszuba - rocznik '73, zameldowany na stałe w Jaworznie. Wieczny student jaworznickiej „Szkoły Widzenia” prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka. Jest entuzjastą fotografii otworkowej i tradycyjnej. Fotografia otworkowa jest jego sposobem na życie, ucieczką w magiczny świat fotografii, gdzie efekt końcowy jest do ostatniej chwili nieprzewidywalny. Ucieka w ten świat przy każdej okazji, choć przejście do niego nie jest łatwe – ma tylko 0,25 mm średnicy, ale warto się pomęczyć, by to wszystko zobaczyć i przeżyć. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, stały uczestnik warsztatów fotograficznych w Broniszowie. W Galerii MOK zaprezentowane zostaną prace z cyklu „Wędrówki”.

OFFO 2021 to dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. 

OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography). Celem OFFO jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności. Wystawy festiwalowe i pofestiwalowe były eksponowane też poza obszarem Górnego Śląska (m.in. Alwernia, Chojnice, Częstochowa, Jelenia Góra, Stary Sącz, Zielona Góra), w tym corocznie w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu podczas festiwalu „Podwodny Wrocław”.

W Festiwalu od lat udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii – członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu 

Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P.

W tym roku można zobaczyć prace nie tylko z Polski, ale też z następujących krajów: Argentyna, Austria, Białoruś, Brazylia, Czechy, Dania, Hiszpania, Niderlandy, Kanada, Niemcy, Norwegia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, USA. W tegorocznym Festiwalu uczestniczy 86 autorów i grup twórczych, czyli ok. 100 osób.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również