Wiadomości z Zabrza

„Galapagos, czyli Druga Arka Noego” już w repertuarze Teatru Nowego! [FOTO]

  • Dodano: 2024-04-23 09:45

W ub. sobotę, w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyło się premiera przedstawienia pn. „Galapagos, czyli Druga Arka Noego” na podstawie powieści “Galapagos” Kurta Vonneguta. To apokaliptyczna komedia i satyryczny moralitet, dotyczący cywilizacji goniącej za władzą i pieniądzem, przepełniony czarnym humorem oraz niepokojącą wizją przyszłości. Spektakl jest koprodukcją z fundacją „Serca bicie”.

Premiera "Galapagos, czyli Druga Arka Noego" w Teatrze Nowym

„Galapagos, czyli Druga Arka Noego”, w reż. Rafała Szumskiego, opowiada historię o planecie Ziemi, którą dopada kryzys ekonomiczny, gdzie wybuchają wojny, a “sympatyczny” wirus powoduje bezpłodność i wymieranie gatunku ludzkiego. W tym samym czasie grupka turystów z „Przyrodniczej Wyprawy Stulecia”, dryfująca na statku „Bahia de Darwin”, rozbija się na Santa Rosalii, jednej z wysp Archipelagu Galapagos. Rozbitkowie to: nieustannie pijany kapitan statku Adolf von Kleist, popadająca w depresję wdowa i ekspertka od Wysp Galapagos Mary Hepburn, mająca wkrótce urodzić włochate dziecko Hisako Hirogouchi i trzy dziewczynki z plemienia Kankabonów.

Ta przypadkowa zbieranina to ostatni ludzie zdolni do rozmnażania. To oni rozpoczną nowy etap w rozwoju ludzkości. Ich historię oraz historię świata przedstawioną „od teraz” do „za milion lat” usłyszymy dzięki duchowi Leona Trouta, robotnika, który zginął tragicznie podczas budowy „Bahii de Darwin”.

„Galapagos, czyli Druga Arka Noego” to ironiczna krytyka człowieka i cywilizacji oraz żart z teorii ewolucji będący jednocześnie jej pochwałą. Przedstawienie ma być silnym, satyrycznym uderzeniem, nie pozostawiającym widza w obojętności.

„Galapagos, czyli Druga Arka Noego” to spektakl ciekawy pod każdym względem. Magię teatralną tym razem zawdzięczamy muzyce i scenografii. Ten zgrany i dopieszczony duet stworzył stabilną podstawę do gry. Zabrzańskich aktorów znamy już z wielu przeróżnych wcieleń, lecz tym razem gra aktorska przyciąga uwagę precyzją i konsekwencją. To prawdziwa uczta zarówno dla oka, jak i dla ucha. Każdy, kto lubi niedosłowny teatr, pełen rozmyślań, nietuzinkowości i śmiechu, powinien zobaczyć najnowszą premierę Teatru Nowego.

Sztukę „Galapagos, czyli Druga Arka Noego” będzie można zobaczyć w tym miesiącu jeszcze 21, 27 i 28 kwietnia. Bilety można nabyć online lub w kasie Teatru.

Od soboty również, w teatralnym foyer mogą Państwo podziwiać wystawę obrazów autorstwa aktora naszego Teatru – Andrzeja Kroczyńskiego. Sam o sobie mówi: „Maluję, bo mam taką wewnętrzną potrzebę, bo sprawia mi to olbrzymią przyjemność. A w swoich obrazach odnoszę się do mitologii stworzonej przez człowieka w różnych kulturach świata”. Wystawa ta zainaugurowała GALERIĘ TEATRALNĄ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również