Wiadomości z Zabrza

FCC odpowiada na zarzuty. Opublikowano kolejne oświadczenie w sprawie odoru w Zabrzu

  • Dodano: 2021-10-18 12:30, aktualizacja: 2021-10-18 13:35

Mieszkańcy Zabrza od dawna skarżą się na nieprzyjemny zapach w mieście. W ubiegłym tygodniu zarówno UMWS jak i zabrzański Urząd Miasta opublikowali oświadczenia na ten temat. W piątek oświadczenie opublikował również sprawca całego zamieszania - firma FCC.

Oświadczenie firmy FCC w sprawie nieprzyjemności zapachowych w Zabrzu

W piątek 15 października opublikowano kolejne oświadczenie w sprawie nieprzyjemnego zapachu w Zabrzu. Pierwsze oświadczenie na początku zeszłego tygodnia wydał rzecznik Marszałka Województwa Śląskiego, zrzucając całą winę na władze Zabrza, później w odpowiedzi, rzecznik z zabrzańskiego Urzędu Miasta tłumaczył dlaczego za obecną sytuację winny jest Urząd Wojewódzki. Teraz głos zabrał główny zainteresowany, firma FCC Polska, właściciel Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ulicy Cmentarnej.

– W odpowiedzi na ostatnie pisma ze strony organów samorządowych oraz głosy mieszkańców dotyczące uciążliwości zapachowych w Zabrzu chcielibyśmy Państwa zapewnić z całą mocą, że nasz zakład działa zgodnie z właściwymi przepisami prawa a zastosowane w nim technologie spełniają tzw. standardy BAT (Best available technology – najlepsze dostępne techniki), które są jedną z podstaw do wydania odpowiednich pozwoleń dla przedsiębiorstw takich jak nasze – przekazuje Aldona Dydak, rzeczniczka prasowa FCC Polska Sp. z o.o.

Jak możemy przeczytać dalej w oświadczeniu, regularne kontrole odpowiednich organów potwierdzają prawidłowe i zgodne z prawem przeprowadzanie prac w zakładzie. Od czasu przeprowadzenia hermetyzacji biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych nie miały miejsca żadne awarie i inne zdarzenia, które mogłyby skutkować uciążliwości zapachowe. 

– Każde docierające do nas zgłoszenie weryfikujemy i wnikliwie analizujemy. Na tej podstawie zdecydowaliśmy się na kolejne inwestycje w obrębie naszego zakładu, które zabezpieczą przed ewentualnym dostawaniem się do atmosfery nieprzyjemnego zapachu – przekazuje Aldona Dydak.

Nowy system neutralizacji związków odorowych

Jak przekazuje rzeczniczka prasowa FCC Polska Sp. z o.o., w hali produkcji RDF zostanie zamontowany system neutralizacji związków odorowych francuskiej firmy WESTRAND. Neutralizacja ta będzie polegać na rozpyleniu środka, którego mikrocząsteczki wchodzą w reakcje chemiczne z cząstkami odorowymi. W wyniku tych reakcji powstają nowe, bezodorowe cząstki. W pierwszym kwartale 2022 roku zamontowane zostaną filtry do oczyszczania powietrza, które wzmocnią działanie systemu neutralizacji związków odorowych.

– Wierzymy, że powyższe, nowe inwestycje, rozwiążą problem postrzegania naszego zakładu jako źródła ewentualnych uciążliwości zapachowych w mieście. Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że jesteśmy otwarci na wszelkie formy dialogu służące poprawie jakości powietrza w Zabrzu – przekazuje Aldona Dydak.

Cała treść oświadczenia dostępna jest poniżej.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.