Wiadomości z Zabrza

Działania Miejskiego Ośrodka Pomocy w Rodzinie w Zabrzu na czas epidemii

  • Dodano: 2020-04-03 08:15, aktualizacja: 2020-04-03 08:29

W związku z panującą w naszym kraju epidemią wszystkie instytucje miejskie działające na terenie Zabrza podjęły stosowne działania. Poniżej prezentujemy Państwu te, które wdrożył w życie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu w celu zmniejszenia zagrożenia wirusem SARS-Co V-2 ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji seniorów i osób niepełnosprawnych w naszym mieście.

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Zabrzu przy ul. 3-go Maja 16 powołany został Zespół ds. Koordynacji Wsparcia Osób Poddanych Kwarantannie. Aktualnie liczy on siedem osób, pracuje w godzinach 7.30-19.00 przez siedem dni w tygodniu. Jest dostępny dla wszystkich mieszkańców Zabrza pod numerami telefonów: 32 277 78 12 oraz 695 900 694. Zajmuje się informowaniem i koordynacją działań pomocowych na rzecz mieszkańców Zabrza, zarówno objętych kwarantanną, jak i poza obowiązkową kwarantanną, będących w grupie ryzyka (seniorzy, osoby niepełnosprawne).

Dla usprawnienia pracy Zespołu oraz zminimalizowania ryzyka zakażenia wirusem wśród mieszkańców i pracowników MOPR Zabrze, Ośrodek utworzył konto depozytowe, na które są przekazywane środki finansowe od osób chcących skorzystać z zakupów dokonywanych przez pracowników Ośrodka.


Zespół otrzymuje około kilkudziesięciu zgłoszeń telefonicznych i mailowych dziennie


Seniorzy mogą liczyć ze strony Zespołu na wsparcie informacyjne, psychologiczne oraz w formie dostarczania żywności i leków.

Do podstawowych zadań Zespołu należą:
1. Udzielanie informacji telefonicznych skierowanych do seniorów, dotyczących możliwości zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu.
2. Udzielanie informacji dotyczących możliwości i sposobu zakupu leków oraz skorzystaniu z porady lekarskiej (e-recepta, e-porada).
3. Działania edukacyjno-profilaktyczne, przekazywanie informacji dot. zachowania bezpieczeństwa w związku z epidemią koronowirusa.
4. Tworzenie oraz aktualizacja wykazu sklepów i punktów gastronomicznych świadczących zakupy z dowozem.
5. Informowanie osób starszych oraz ich bliskich o możliwościach skorzystania z pomocy świadczonej przez Dzielnicowe Punkty Pomocy Społecznej i pracowników socjalnych (możliwość zrobienia zakupów, wsparcie finansowe, usługi opiekuńcze)
6. Przekazywanie zgłoszeń wolontariuszy chętnych do udzielania bezinteresownej pomocy do Centrum
Wolontariatu w Zabrzu.
7. Współpraca z Policją i Strażą Miejską (weryfikacja osób poddanych kwarantannie, rozeznanie potrzeb pomocowych osób zgłoszonych przez policjantów).
8. Udzielanie informacji telefonicznej o możliwości skorzystania z pomocy psychologów Zespołu Interwencji Kryzysowej.

Na dzień 31.03.2020 r., liczba osób objętych kwarantanną domową decyzją Sanepid-u, wynosiła ogółem 106 osób, w tym 22 seniorów.

Wszystkie te osoby mogą liczyć na wsparcie Zespołu

Ponadto, w związku z pandemią koronawirusa, seniorzy oraz osoby niepełnosprawne korzystają z różnych form wsparcia i są objęte pomocą pracowników MOPR Zabrze

W ramach działań wspierających możliwość realizacji i zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych podopiecznych Ośrodek nawiązał współpracę ze sklepami, aptekami oraz punktami gastronomicznymi, które oferują usługi wraz z dowozem do miejsca zamieszkania. Aktualnie MOPR posiada bazę szesnastu podmiotów gospodarczych, które starają się zaspokoić w tym zakresie potrzeby mieszkańców naszego miasta.

Dodatkowo w ramach pracy socjalnej, pracownicy udzielają poradnictwa w sprawach kontaktu z instytucjami, pomocy przy zakładaniu kont bankowych, starają się pomagać w organizowaniu recept w przychodniach zdrowia (e-recepty), obejmują pomocą w formie gorącego posiłku z Caritas, kierują osoby do wsparcia psychologicznego w Zespole Interwencji Kryzysowej, uruchamiają wsparcie sąsiedzkie i rodzinne.

Jedną z ważniejszych form pomocy, która jest realizowana również w czasie pandemii na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych są usługi opiekuńcze. Łącznie objętych jest nią 141 osób z czego 123 osoby to seniorzy korzystający z pomocy w zakresie m.in. :
- zakupu artykułów spożywczych,
- przygotowywanie posiłków,
- pielęgnacja w tym mycie, kąpanie, karmienie,
- załatwianie spraw urzędowych,
- utrzymanie w czystości mieszkań
- pomoc w wykupieniu i zamawianiu leków w aptece, pilnowanie przyjmowania leków,
- pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych.

Ponadto w marcu br. MOPR w Zabrzu rozpoczął nabór i realizację Programu Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej, skierowanego głównie do osób niepełnosprawnych, w tym seniorów. Od początku realizacji programu do korzystania z usług asystenckich zostało skierowanych łącznie 54 osoby, nabór trwa nadal. Wszyscy uczestnicy programu są objęci opieką asystentów.

W obecnej sytuacji asystenci świadczą usługi w zakresie dokonywania zakupów spożywczych oraz leków, wraz z dostarczeniem ich bezpośrednio pod wskazany adres uczestnika programu. W ramach programu Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej uczestnicy uzyskują również pomoc psychologiczną oraz porady prawne (poprzez kontakt telefoniczny z wyspecjalizowaną kadrą).

MOPR w Zabrzu, w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, skierował w okresie od stycznia do marca br. do 1996 osób pomoc w formie produktów żywnościowych. Z tej liczby 87 osób to seniorzy.

W aktualnej sytuacji zwłaszcza mieszkańcy objęci kwarantanną domową oraz seniorzy mogą liczyć na usługi w postaci dostarczania żywności, leków i wsparcia psychologicznego udzielanego przez pracowników MOPR Zabrze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również