Dopalacze zabiły w ubiegłym roku 162 osoby, zanotowano także 4260 interwencji medycznych związanych z zatruciem substancjami psychoaktywnymi i środkami zastępczymi – wynika z raportu opublikowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Najwięcej zgonów w łódzkiem, najwięcej interwencji w śląskiem
Najwięcej zgonów po dopalaczach było w województwie łódzkim, ale najwięcej interwencji medycznych w 2018 roku, związanych z dopalaczami, miało miejsce w województwie śląskim, to aż 1117 z 4260. Kolejne są województwa łódzkie (1094) i mazowieckie (304). Najmniej takich interwencji było w województwach opolskim (16), podkarpackim (52) i podlaskim (52).
Liczba zatruć dopalaczami spada, ale rośnie liczba zgonów
GIS poinformował, że dzięki zmianom prawnym i większej współpracy służb sanitarnych z policją liczba zatruć spada. W poprzednich latach notowano około trzystu zatruć miesięcznie, w tym roku liczba ta nie przekracza dwustu miesięcznie.
- Delegalizacja nowych narkotyków odbywa się przy pomocy prawa generycznego – to już nie jest lista wskazująca pojedyncze substancje, ale całe grupy substancji. Handel stacjonarny został praktycznie całkowicie zlikwidowany. Nie ma już sklepów z tzw. dopalaczami i całej patologii, która wokół tych sklepów funkcjonowała. Handel nadal funkcjonuje w internecie – powiedział PAP Tomasz Białas z Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi.
Według informacji inspekcji sanitarnej nadal rośnie jednak liczba zgonów po użyciu nowych substancji psychoaktywnych.