Wiadomości z Zabrza

Dofinansowanie dla stadionu Górnika Zabrze. 45 mln zł na budowę czwartej trybuny!

  • Dodano: 2023-10-10 14:00

Rozstrzygnięto tegoroczną edycję "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu". Budowa czwartej trybuny zabrzańskiego stadionu otrzyma dofinansowanie w kwocie 45 mln zł.

Dofinansowanie na rozbudowę stadionu Górnika Zabrze

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło rozstrzygnięcie "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu - edycja 2023" i listę zakwalifikowanych inwestycji. Do dofinansowania w ramach programu zakwalifikowanych zostało łącznie 35 wniosków na łączną kwotę blisko 1,2 miliarda złotych, z czego trzy z terenu województwa śląskiego.

– Dzięki rekordowemu budżetowi Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości ponad 3,5 mld zł możemy skutecznie wspierać realizację zadań inwestycyjnych służących polskiemu sportowi wyczynowemu. Na inwestycje o szczególnym znaczeniu dla sportu, które pozwolą reprezentantom kadr narodowych przygotowywać się do największych światowych imprez na absolutnie topowym poziomie, przeznaczamy aż 1,2 mld zł. Wsparcie sportowców, którzy występują z orzełkiem na piersi, przysparzając Polakom wielu powodów do dumy, to jeden z naszych priorytetów – powiedział minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk.

Na liście pozytywnie zaopiniowanych wniosków znalazł się wniosek o dofinansowanie modernizacji stadionu Górnika Zabrze złożony przez spółkę Stadion w Zabrzu sp. z o.o. O zakwalifikowaniu wniosku poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas Zabrzańskiego Pikniku Muzycznego. Inwestycja zakłada rozbudowę stadionu o czwartą trybunę wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Dofinansowanie ma wynieść ponad 45 mln zł.

– Pozyskaliśmy 45 mln zł na budowę czwartej trybuny Arena Zabrze. To efekt przygotowania i złożenia przez nas wniosku do Ministerstwo Sportu i Turystyki – poinformowała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. – Środki na dokończenie Areny Zabrze zostały przez nas już zabezpieczone i inwestycja jest konsekwentnie realizowana. Jednak pozyskanie funduszy zewnętrznych pozwala nam na zmniejszenie naszych wydatków. To ważne, ponieważ w Miasto Zabrze realizujemy wiele różnych społecznie oczekiwanych inwestycji - m.in. w zakresie dróg, sieci tramwajowej, centrów przesiadkowych, termomodernizacji budynków czy miejsc rekreacji oraz wypoczynku - i zamierzamy utrzymać to tempo rozwoju – dodała.

Przypomnijmy, nowa trybuna ma zwiększyć liczbę miejsc na stadionie z dotychczasowych 24,5 tys. do ok. 32 tys. Dodatkowo w nowej trybunie znajdą się: szatnia z kompleksem odnowy biologicznej, siedziba Muzeum Sportu Zabrzańskiego, Klubu Biznesu z restauracją i loże biznesowe, pomieszczenia biurowe oraz stanowiska obsługi medialnej. 

Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu

Celem "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu" jest rozwój bazy obiektów sportowych, służących polskiemu sportowi wyczynowemu, zapewniających odpowiednie warunki dla szkolenia i treningu sportowców, przygotowania kadry narodowej oraz organizacji zawodów. Inwestycje dotyczą budowy, przebudowy lub remontów obiektów specjalistycznych, spełniających standardy międzynarodowe, mogących stać się areną ważnych zawodów i imprez sportowych rangi ogólnopolskiej, europejskiej, czy światowej.

Program obejmuje w szczególności inwestycje w miejscach, gdzie prowadzone będą szkolenia centralne, w tym inwestycje Centralnego Ośrodka Sportu, inwestycje w dużych aglomeracjach miejskich, umożliwiające zawodnikom równoległe prowadzenie szkolenia sportowego i edukacji lub pracy, a także zadania inwestycyjne Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego.

Poza rozbudową stadionu w Zabrzu na liście zakwalifikowanej do dofinansowania znalazły się również dwie inne inwestycje z naszego województwa:

  • rozbudowa stadionu piłkarskiego przy ul. Cichej 6 w Chorzowie (blisko 104 mln zł),
  • budowa Centrum Piłki Nożnej przy ul. Limanowskiego w Częstochowie (ponad 35 mln zł).
Dofinansowanie dla stadionu Górnika Zabrze. 45 mln zł na budowę czwartej trybuny!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również