Wiadomości z Zabrza

Dofinansowanie dla pięciu zabrzańskich Rodzinnych Ogródków Działkowych

  • Dodano: 2022-04-05 14:15

Blisko 1,5 miliona złotych z budżetu województwa zostanie rozdysponowane do podziału wśród Rodzinnych Ogródków Działkowych z całego regionu. To już druga edycja projektu dofinansowania skierowanego do stowarzyszeń zrzeszających działkowców.

Uroczystość wręczenia symbolicznych czeków z udziałem marszałka województwa odbyła się 30 marca w Sali Sejmu Śląskiego. Wśród wyróżnionych znalazło się pięć Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Zabrza.

Duże wsparcie dla ogródków działkowych

Na początek podzielono prawie 630 tys. złotych, które otrzymało w sumie 17 ogródków działkowych. Symboliczne czeki działkowcom wręczali: członek zarządu województwa Beata Białowąs oraz radni Sejmiku, Rafał Kandziora (przewodniczący komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich) oraz Bartłomiej Kowalski.

– Serdecznie gratuluję wszystkim Rodzinnym Ogrodom Działkowym, które uzyskały dofinansowanie ze środków Województwa Śląskiego. Ogrody Działkowe od ponad 120 lat są miejscem spotkań międzypokoleniowych, rekreacji, pracy oraz zdrowego wypoczynku. Jestem przekonana, że dzięki pozyskanym funduszom Państwa ogrody wypięknieją – przekazała wojewódzka radna Alina Nowak.

Wśród wyróżnionych znalazło się pięć ogrodów działkowych z Zabrza:

  • Rodzinny Ogród Działkowy „Przyszłość” otrzymał 50 tys. zł na modernizację i odnowę alei ogrodowych (al. Zielona i al. Lipowa) na terenie ROD "Przyszłość",
  • Rodzinny Ogród Działkowy „Zacisze” otrzymał 50 tys. zł na utwardzenie alei ogrodowych,
  • Rodzinny Ogród Działkowy „Biała Róża” otrzymał 50 tys. zł na przebudowę doprowadzalników wody deszczowej do zbiornika retencyjnego wraz z remontem budowli piętrzących,
  • Rodzinny Ogród Działkowy „Mostostal” otrzymał 50 tys. zł na utwardzenie nawierzchni alei głównej,
  • Rodzinny Ogród Działkowy „Nasza Palma” otrzymał 50 tys. zł na wykonanie odwodnienia i drenażu działek oraz naprawę nawierzchni alei.

Środki finansowe przeznaczane na ten cel są funduszami pochodzącymi z budżetu województwa, które pozyskiwane są z opłat za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Przedmiotowe inwestycje dotyczą m.in. budowy i modernizacji alej ogrodowych wraz z odwodnieniem, zbiorników wody deszczowej, które zlokalizowane są na terenie ogólnym ROD, przeznaczonym do wspólnego użytkowania przez wszystkich działkowców.

Drugi nabór wciąż trwa!

Drugi nabór potrwa do 31 maja. Do rozdysponowania zostało prawie 900 tys. zł. W sprawie naboru należy kontaktować się z Departamentem Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wnioski można składać osobiście w kancelarii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego lub nadsyłać pocztą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również