Delegacja przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy i schroniska „Na Paluchu” odwiedziła w ub. piątek nasze miasto, by zobaczyć zabrzański, nowoczesny obiekt dla bezdomnych psów i kotów, który został oddany do użytku w czerwcu br. Zadanie, zrealizowane za skutecznie pozyskane przez Miasto Zabrze środki zewnętrzne, uznane zostało przez gości za modelowo przeprowadzoną inwestycję. Rozwiązania zastosowane w nowej siedzibie schroniska podawane są jako przykład dobrych praktyk.
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zabrzu
Warto przypomnieć, że koszt budowy i wyposażenia schroniska wyniósł ponad 19 mln zł, z czego ok. 90 proc. stanowiły pozyskane przez miasto środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
W budynkach schroniska zastosowane zostały rozwiązania ekologiczne, takie jak np.: ujęcie wód deszczowych z dachów, które zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów; wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła; czy też nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.
Co ważne obiekt służy nie tylko bezdomnym zwierzętom, ale pełni też funkcje edukacyjne i szkoleniowe. Psitulmnie koordynuje w swoim nowym schronisku pracę wolontariuszy oraz organizuje zajęcia m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Ułatwia to grant w ramach V edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”, przyznany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., który posłuży do przygotowania ścieżki edukacyjnej na terenie schroniska oraz utworzenia przyjaznej przestrzeni dla wolontariuszy.
Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstało w Zabrzu przy ul. Bytomskiej, zlokalizowane jest na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmuje powierzchnię 2.516,62 m2, a powierzchnia biologicznie czynna działki obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki.
W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostało pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa.
Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniosła 230,19 m2. Powstały też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska. W ramach inwestycji wykonane zostały też nasadzenia drzew i krzewów.