Wiadomości z Zabrza

"Czyste powietrze" w Zabrzu. Podpisano dwa istotne dokumenty

 • Dodano: 2020-08-13 08:00, aktualizacja: 2020-08-13 07:23

W Sali Historycznej zabrzańskiego Ratusza podpisano wczoraj dwa istotne dokumenty.

Miasto, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przystępuje do jedenastego już etapu Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

Przyjęte zostało także porozumienie dotyczące programu rządowego „Czyste Powietrze”

12 sierpnia, w Sali Historycznej zabrzańskiego Ratusza, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podpisała wraz z prezesem WFOŚiGW w Katowicach Tomaszem Bednarkiem umowę na realizację kolejnego etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla budynków jednorodzinnych.

Na ten cel fundusz przekaże miastu ponad 4 miliony złotych (4 050 000 zł). Środki za pośrednictwem urzędu zostaną przyznane mieszkańcom Zabrza. Łącznie planowanych jest 460 inwestycji, w tym: instalacja 40 kolektorów słonecznych, docieplenie ścian 45 budynków, docieplenie dachów 40 budynków, wymiana okien w 45 budynkach, montaż 80 instalacji fotowoltaicznych oraz modernizacja 210 źródeł ciepła.

Poprawa jakości powietrza jest zadaniem priorytetowym dla Zabrza - komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Od lat przeprowadzamy szereg inwestycji i działań proekologicznych. Dokonaliśmy termomodernizacji blisko 100 miejskich obiektów za kwotę ponad 100 mln złotych. W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji zrealizowane zostały dotąd 4593 zadania o wartości ponad 66 mln zł. Podpisana dziś umowa to kontynuacja podejmowanych od 2009 roku działań miasta oraz WFOŚiGW w Katowicach – dopowiada prezydent Zabrza.

W czasie spotkania Zabrze przystąpiło także do programu „Czyste Powietrze”, dołączając tym samym do grona 40 miast, których mieszkańcy mogą składać stosowne wnioski bezpośrednio w urzędzie miejskim. Do tej pory w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” zabrzanie złożyli w katowickiej siedzibie WFOŚiGW 129 wniosków na łączną kwotę 1 211 560 zł.

Zabrze już od wielu lat prowadzi działania na rzecz niskiej emisji na terenie miasta. Czego dowodem jest już 11 edycja programu ograniczenia niskiej emisji, skierowana do mieszkańców gminy – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach. - Na dofinansowanie przeznaczyliśmy w tym roku ponad 4 mln zł. Dzięki temu w ponad 200 budynkach zlikwidowane zostaną stare nieefektywne źródła ciepła. Powstaną instalacje fotowoltaiczne i solarne, a część budynków przejdzie termomodernizację. Poza tym bardzo nas też cieszy, że gmina zdecydowała się na zawarcie dziś z Funduszem porozumienia, dotyczącego powstania w Zabrzu Punktu Przyjmowania Wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze. Mieszkańcy będą mogli teraz składać wnioski o dofinansowanie bezpośrednio w gminie, bez konieczności jazdy do naszej siedziby w Katowicach 

Więcej o programie "Czyste powietrze" https://www.wfosigw.katowice.pl/program-czyste-powietrze.html

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • ŻYCZLIWY.

  Ograniczenie emisji,czyste powietrze,termomodernizacja,itd.,itp..Gdzie te 11 lat programu jest widać,bo osobiście widzę ale zmiany w i na budynkach użytku publicznego,należących do miasta,nic więcej.Mieszkańcy bloków należących do miasta,tzn.JGN,mągą sobie tylko pomarzyć o jakich kolwiek remontach.Człowiek na bieżąco płaci czynsz,jest bez problemowy więc na pytanie w administracji o jakikolwiek remont budynku lub chociaż klatki schodowej,dostaje na tacy odpowiedź:"Administracja nie ma środków pieniężnych".To gdzie te czynsze wędrują.Odp.do miasta.I temat zakończony.Wystarczy iść ulicą i gołym okiem widać, bez zwracania uwagi na tabliczki informacyjne,które bydynki należą do miasta a które do spółdzielni.Szkoda gadać.Proponuje urzędnikom odpowiedzialnym za taki stan rzeczy wziąść się poważnie za pracę a nie bunkrować się w urzędach.

 • Gosia

  Nie wiem co jest gorsze smog czy pandemia. Obydwie katastrofy , które ciężko opanować a niektórzy ludzie wciąż nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny . Smrodzenie , palenie śmiećmi pogarsza sprawę . Oddychać jest ciężko w maskach . Sezon grzewczy idzie małymi krokami , więc teraz jest dobry czas na wymianę starego pieca. Osobiście polecam z programu czyste powietrze kocioł eei pellets z firmy Kostrzewa

 • zabrzanka

  Czyste powietrze dobre sobie. Smród od paru dni jest nie do wytrzymania,wieczorem można zapomnieć o otwartym oknie. Mieszkam przy stadionie górnika i nie chce sobie nawet wyobrażać co czują mieszkańcy zandki.

 • Mieszkaniec

  Wczoraj widziałem bieżące dane - Zabrze jest na 25 miejscu w UE pod względem jakości powietrza ( nie z pozytywnej strony).Doliczając smród z wysypiska - bijemy wszystkich.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.