Bez dobrej zagęszczarki do gruntu ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie większej firmy budowlanej. Te specjalistyczne maszyny o prostym działaniu odgrywają bardzo istotną rolę na wczesnym etapie wielu inwestycji budowlanych. Nie zawsze jednak przy wyborze takiego urządzenia zdajemy sobie sprawę, jakie parametry wziąć pod uwagę, a nawet jaki rodzaj zagęszczarki najlepiej wybrać, aby sprostał wszystkim oczekiwaniom. W dzisiejszym poradniku dokładnie omówimy najważniejsze aspekty związane z maszynami do zagęszczania podłoża.
Do czego służy zagęszczarka?
Zadaniem zagęszczarki jest uwolnienie zalegających pod powierzchnią ziemi cząsteczek wody i powietrza, przez co grunt staje się mocniejszy, bardziej zbity i stabilny. Tym samym zagęszczarka okazuje się niezbędna podczas takich inwestycji jak budowa dróg osiedlowych, ścieżek rowerowych, układanie kostki brukowej czy budowa domów. Bez starannie zagęszczonego podłoża wszelkie elementy konstrukcyjne mogą z biegiem czasu tracić swoją stabilność, a w konsekwencji odchylać się od pionu, kruszyć, pękać, opadać i w najgorszym przypadku zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Dlatego też stosowanie zagęszczarek w przemyśle budowlanym odgrywa bardzo istotną rolę.
Jakie są rodzaje zagęszczarek?
Obecnie w użyciu znajdują się 3 podstawowe rodzaje zagęszczarek: zagęszczarki stopowe (tzw. skoczki lub ubijaki), zagęszczarki jednokierunkowe i najcięższe zagęszczarki dwukierunkowe. Poszczególne typy zagęszczarek różnią się zarówno wielkością, jak i wagą, która odgrywa kluczowe znaczenie podczas zagęszczania podłoża. Najlżejsze ubijaki mają wąską stopę do ubijania, przez co doskonale sprawdzają się w wąskich przestrzeniach, np. w wykopach pod rury kanalizacyjne czy drenaż. Nieco cięższe modele jednokierunkowe mają płytę wibrującą o większej szerokości i wykorzystywane są podczas realizacji nieco większych inwestycji, jak np. przygotowanie podłoża pod kostkę brukową, budowa chodników czy ścieżek rowerowych. Najcięższe modele dwukierunkowe to maszyny ważące nawet kilkaset kilogramów. Z racji swoich gabarytów i możliwości zagęszczających, ich zastosowanie ogranicza się do wysokobudżetowych inwestycji budowlanych na sporych powierzchniach.
Najważniejsze parametry zagęszczarek
Jeżeli interesuje nas zakup zagęszczarki – nawet niedużej na własny użytek – to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dosłownie kilka najistotniejszych parametrów technicznych. Do takich zalicza się waga zagęszczarki, szerokość płyty lub stopy roboczej, częstotliwość ubijania i siła odśrodkowa. Ponadto warto wybierać modele z wbudowanym systemem tłumienia drgań, przez co operowanie maszyną będzie bardziej komfortowe i bezpieczne dla naszego zdrowia.