Adwokat tuż obok prawnika czy radcy prawnego świadczy kompleksowe usługi prawne, w ramach których udzielaja specjalistycznych porad, spisuje pisma procesowe i/lub reprezentuje klientów przed sądami i organami administracji publicznej. Skuteczność w rozwiązywaniu spraw prawnych gwarantuje mu doświadczenie i wiedza zdobywana w trakcie licznych staży i wieloletniego toku studiów. Czy zawód adwokata jest nam współcześnie potrzebny? Kiedy i w jakich sytuacjach może okazać się niezbędny? Dowiedz się!
Adwokat - zawód, którego potrzebuje każdy z nas
Cytując Eugeniusza Waśkowskiego "Podobnie jak prokurator jest rzecznikiem państwa, tak adwokat ma być rzecznikiem społeczeństwa" to zawód, którego potrzebujemy zarówno jako jednostki, jak i społeczeństwo. Adwokat jest zawodem zaufania publicznego, będąc odpowiedzialnym za pomoc prawną okraszoną szczególną dozą empatii, sięgając do źródła prywatnego problemu. Prawo otacza nas z każdej strony - w pracy, w miejscach publicznych, w kontaktach z innymi, w rodzinie - dlatego adwokat, który wnikliwie analizuje nasze problemy i stara się je zrozumieć, to prawdziwy skarb.
Co należy do obowiązków adwokata?
Zgodnie z prawem o adwokaturze do obowiązków adwokata należą:
- świadczenie kompleksowej pomocy prawnej zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorstwom (w tym fundacjom i stowarzyszeniom),
- pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej,
- sporządzanie pism procesowych i opinii prawnych,
- przygotowywanie zróżnicowanych projektów prawnych,
- prowadzenie spraw sądowych,
- prowadzenie negocjacji,
- reprezentacja przed sądami i organami administracji publicznej.
Aktywni zawodowo adwokaci specjalizują się w określonych gałęziach i dziedzinach prawa. Niemal każda kancelaria zamieszcza informacje dotyczące działów prawnych i opisanych specjalizacji, np. prawa pracy, prawa administracyjnego, karnego, rodzinnego, cywilnego, ubezpieczeń społecznych https://adwokat-kaliszewski.pl/prawo-pracy-i-ubezpieczen-spolecznych/ i wielu innych, określając w ten sposób zakres funkcjonowania.
Kiedy skorzystać z usług adwokata?
Pomoc adwokata jest przydatna m.in. przy sprawach rozwodowych, ustaleniu ojcostwa, domagania się alimentów, dochodzeniu odszkodowań, obronie w sprawach karnych, pomocy w zakresie prawa spadkowego czy prawa nieruchomości, a także kompleksowej obsłudze podmiotów gospodarczych.
Mecenas, adwokat, radca prawny i prawnik - jakie są między nimi różnice?
Niemal wszyscy choć raz w życiu usłyszeliśmy każde z tych określeń, jednak nie zawsze wiemy, co one tak naprawdę znaczą. Idąc po kolei - mecenas to zwrot grzecznościowy, który może być wystosunkowany do aplikanta, adwokata czy prawnika. Zarówno miano adwokata, jak i radcy prawnego przypisać można osobom, które na przestrzeni lat (dokładniej 5 lat studiów magisterskich i 3-letniej zdobyły określony tytuł zawodowy. Prawnikiem zaś jest każda osoba, która ukończyła studia prawnicze.
Do kogo udać się po pomoc prawną?
Środowisko adwokatury jest ogromne, a znalezienie odpowiedniej osoby odpowiedzialnej zarówno za proceduralną poprawność, jak i empatyczną pomoc bywa trudne. Ważne, by znaleźć specjalistę, który w prosty sposób wyjaśnia problemy, zostawiając w tyle żargon prawniczy. Poszukując kancelarii adwokackiej w Łodzi i innych miastach Polski warto zapoznać się z obietnicą i misją danej praktyki.
Dla przykładu - dewizy, którymi kieruje się adwokat z Łodzi - Adwokat Kaliszewski https://adwokat-kaliszewski.pl/ to: indywidualne podejście do sprawy klienta, wnikliwość w dociekaniu źródła problemu i profesjonalne doradztwo to. Jeżeli jesteś osobą, której zależy właśnie na tym - wiesz, co robić.