Jedna z zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji w naszym mieście otrzymała nagrodę Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Warto się pochwalić.
Centrum przesiadkowe w Śródmieściu z nagrodę II stopnia
Uzyskaliśmy nagrodę drugiego stopnia w konkursie polskiego związku inżynierów i techników budownictwa, dokładniej w kategorii “Budowa roku 2023”. O wyróżnieniu poinformował w mediach społecznościowych były wiceprezydent Zabrza pan Krzysztof Lewandowski, po tym jak informacja ta ukazała się w druku w czasopiśmie branżowym.
Co ciekawe informacja o fakcie przyznania nagrody, od 16 października ubiegłego roku widnieje już na stronie biura architektonicznego, które projektowało zabrzańskie centrum przesiadkowe. Ten fakt najwidoczniej wszyscy przeoczyli (łącznie z nami), skoro publikacje na ten temat pojawiają się dopiero w ostatnich dniach.
Na stronie An Archi Group czytamy:
Centrum Przesiadkowe z Zabrzu naszego autorstwa uzyskało nagrodę II stopnia w jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów inwestycji zrealizowanych w 2023 roku. Jest nam niezmiernie miło szczególnie, że praca i sposób myślenia o całościowych (choć wymagającym dłuższego czasu) rozwiązaniach kompleksowej obsługi ruchu pasażerskiego w mieście został zauważony i doceniony przez specjalistów z branży projektowania.
Docelowym zamierzeniem Inwestora bezpośrednio przy obiekcie znajdzie się dworzec PKP, a przestrzeń centrum przesiadkowego będzie realizowała – oprócz wspólnych poczekalni – także funkcje parkingów i element integralnego systemu organizacji komunikacji publicznej w mieście.
Centrum przesiadkowe dalej dzieli mieszkańców
Od samego początku inwestycja związana z budową nowego centrum przesiadkowego w naszym mieście budziła sporo kontrowersji. Do dziś pojawiają się duże różnice zdań, widoczne zwłaszcza wśród komentujących w internecie. Pod postem byłego wiceprezydenta Zabrza rozgorzała dyskusja na kilkadziesiąt komentarzy. Znajdziemy wśród nich zarówno te, które wyrażają radość z uzyskania nagrody dla zabrzańskiej inwestycji, jak głosy krytyki, mówiące o tym ,że same inwestycja jest albo bezsensowna, albo źle zrealizowana.
Negatywne emocje budzi też między innymi to, że w dalszym ciągu spora część lokali na terenie obiektu jest pusta, niedostępny jest taras widokowy (który jest obecnie remontowany), a także fakt, iż nie ma tam miejsc postojowych dla wszystkich autobusów, które tego potrzebują.
Nie da się jednak ukryć, że skoro budynek już powstał, to warto docenić część jego funkcjonalności, między innymi całkiem spory parking. Cały budynek wygląda również dość okazale, a jeżeli w ciągu najbliższych kilku lat finalna wersja inwestycji, obejmująca także dworzec PKP zostanie zrealizowana, cały kompleks może się okazać jednak inwestycją, na którą warto było czekać.
W przypadku samej nagrody pojawiają się negatywne komentarze krytykujące fakt, iż za udział w konkursie należy zapłacić. Warto jednak podkreślić, że inwestycją do konkursu zgłosiło nie miasto, a generalny wykonawca, firma NDI z Sopotu.