Wiadomości z Zabrza

Brak wolnych terminów na szczepienia na koronawirusa! Pula wyczerpana do marca

  • Dodano: 2021-01-25 10:00

Dla wielu to szok, ale niestety, ci, którzy nie zdążyli z rejestracją w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19, będą musieli poczekać do wiosny. Wolnych terminów na szczepienia przeciwko koronawirusowi nie ma już do końca marca!

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Jak poinformował na niedzielnej konferencji prasowej Michał Dworczyk z kancelarii premiera, pula terminów na szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce wyczerpana jest już do końca marca. W tym czasie powinno być w całym kraju wyszczepionych już ponad 3,1 mln osób. Na razie to ponad 701 tysięcy osób. W poniedziałek, 25 stycznia ruszają szczepienia przeciw Covid-19 seniorów powyżej 70. roku życia. Oczywiście szczepieni będą ci, którzy zdołali się jakoś zarejestrować, co łatwe nie było. Inni będą musieli poczekać, bowiem całość terminów na zaszczepienie się w 1. kwartale tego roku zostały już zajęte.

Służby sanitarne mają już ponad 3 miliony zajętych terminów na szczepienia do końca marca tego roku. To oznacza, że z końcem marca będziemy mieli w całej Polsce zaszczepionych około 3,.1 mln osób – mówił na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał – nie wynika to z braków w systemie rejestracji, a po prostu z braków szczepionek. Dostawy tych, produkowanych przez koncern Pfizer będą teraz nieco ograniczone, dlatego wielkość transportów szczepionek do Polski nijak nie pokrywają się z zapotrzebowaniem.

Zgodnie z umową, jaką Komisja Europejska i Polska, realizująca swój program szczepień zgodnie z europejskim harmonogramem – wynegocjowała z dostawcami szczepionek, do Polski do końca marca tego roku trafi ponad 3 milionów dawek szczepionki na koronawirusa. I tylko tyle chętnych zarejestrowano w systemie. A to oznacza zaszczepienie do 31 marca 3,1 miliona Polaków.

Dlatego minister Dworczyk zaapelował do tych, którzy mają już wyznaczone terminy na szczepienia, aby ich nie zaniedbywali, ale z drugim apelem zwrócił się do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia. Minister poprosił tę grupę seniorów, aby w poniedziałek, 25 stycznia pozostali w domach i nie szli do przychodni. W ten sposób uniknie się chaosu, a ten jutro może stać się rzeczywistością wielu punktów szczepień, do których przyjdą niezarejestrowani na szczepienia przeciwko COVID-19.

Jednocześnie minister zaapelował o zgłaszanie chęci szczepień telefonicznie lub przez SMS. Urucuhomiono właśnie kolejny kanał, służący do rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób z grupy 70 plus. Wystarczy, że senior wyśle SMS-a o treści „SZCZEPIMY SIĘ” pod numer telefonu 664 908 556. Nadal działa także infolinia o numerze 989, na którą może zadzwonić każdy senior. Co prawda terminów na szczepienia brak, ale dzwoniący może zostawić swoje dane kontaktowe i kiedy tylko dostępność samych szczepionek się poprawi, wówczas dana osoba będzie umawiana na konkretny termin.
.
Chętnych na szczepienia nie brakuje – od piątku mogli się zapisywać seniorzy 70+, od tygodnia zapisują się seniorzy powyżej 80 lat, a od 15 stycznia ruszyła możliwość zgłaszania chęci szczepień przez osoby pełnoletnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.