Wiadomości z Zabrza

Będą dodatkowe przystanki kolejowe. 2 lokalizacje są w Zabrzu

  • Dodano: 2023-07-12 12:00

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że w programie budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 przesunięto z listy rezerwowej na podstawową 37 lokalizacji, w tym dwie w Zabrzu.

Zwiększona dostępność kolei w GZM

W ramach "Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" powstaną przystanki powstaną przystanki Zabrze Maciejów (na wysokości ul. Wolności) i Zabrze Północ (w rejonie skrzyżowania ulic Mikulczyckiej i Przystankowej). Szacunkowy koszt ich budowy to około 7 mln zł. Dzięki temu więcej pasażerów będzie mogło skorzystać z reaktywowanych po ośmiu latach- dzięki staraniom GZM w grudniu 2021 roku połączeń pomiędzy Bytomiem i Gliwicami. Połączenia te są w pełni finansowane z budżetu Metropolii. Obecnie pociągi na tej trasie nie mają przystanków pośrednich.

Jesienią 2021 roku zakończyły się prace torowe na linii kolejowej nr 132 na odcinku Bytom – Zabrze Biskupice oraz linii nr 147 na odcinku Zabrze Biskupice – Maciejów Północny. Zgodnie z założeniami programu przystankowego, do roku 2025 na tych odcinkach powstaną jeszcze dwa przystanki, co zwiększy dostęp do kolei na obszarze GZM i pozwoli na rozszerzenie kolejowej oferty metropolitalnej na północne dzielnice Zabrza.

Już wcześniej również na stacji Gliwice wykonano także drobne usprawnienia w urządzeniach sterowania ruchem kolejowym, które zostały sfinansowane z budżetu PKP PLK S.A, ułatwiające wykonywanie połączeń kolejowych na odcinku Gliwice – Bytom.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia finansuje kolejne połączenia

W 2023 roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia sfinansuje łącznie 94 połączenia kolejowe za kwotę 21 mln zł. Wśród finansowanych połączeń, 36 dotyczą relacji Bytom-Gliwice, 22 Katowice-Gliwice, 24 Tychy Lodowisko-Katowice, a 12 Tychy Lodowisko-Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.

Finansowanie dodatkowych połączeń to nie jedyne działanie Metropolii zmierzające do budowy Kolei Metropolitalnej. GZM wspólnie z miastami pozyskała sfinansowanie kolejowych inwestycji w ramach rządowego Programu Kolej Plus. Umowy na realizację tych inwestycji zostały podpisane w grudniu ubiegłego roku. Obecnie w 4 z 6 projektów trwają postępowania przetargowe. Ułatwienia w podróżowaniu po Metropolii to również Metrobilety oraz bilet 24h+kolej, które uprawniają do poruszaniu się wszystkimi środkami transportu publicznego (koleją, autobusami, trolejbusami i tramwajami). To elementy wspólnej taryfy Kolei Śląskich i ZTM.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również