Wiadomości z Zabrza

Akcja Bezpieczny Pieszy - policja patrolowała przejścia da pieszych

  • Dodano: 2021-03-09 13:30

Policjanci zabrzańskiej drogówki prowadzili wczoraj działania "Bezpieczny pieszy". Mundurowi przyglądali się zachowaniom kierujących i pieszych, głównie w rejonie przejść dla pieszych. Obopólne stosowanie się do obowiązujących przepisów z zakresu ruchu drogowego zwiększa bezpieczeństwo wszystkich korzystających z dróg. Podczas działań policjanci ujawnili 43 wykroczeń, które w zdecydowanej większości popełnili kierowcy.

W rejonach miejsc przemieszczania się pieszych policyjne patrole wczoraj obserwowały, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego oraz zmotoryzowani stosują się do przepisów. Konkretnie sprecyzowane cele były na potrzeby działań "Bezpieczny pieszy". Policjanci z drogówki ujawnili 43 wykroczeń, z czego 31 popełnili zmotoryzowani. Najczęściej popełniane wykroczenia to przekraczanie dozwolonej oraz nieustępowanie pierwszeństwa pieszym na przejściach. W trakcie prowadzonych działań policjanci odebrali prawo jazdy dwóm kierowcom, którzy w rejonie przejść dla pieszych i terenie zabudowanym przekroczyli dopuszczalną prędkość o 50 km/h.

Obowiązki kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku),
  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych,
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych,
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Apelujemy również do niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa, powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.


Źródło: KMP Zabrze

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Bazin

    A może byście tak wpadli na kopernik gdzie samochody stoją tak że z wózkiem nie da się przejechać po chodniku...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.