Wiadomości z Zabrza

Akcja Bezpieczny Pieszy - policja patrolowała przejścia da pieszych

  • Dodano: 2021-03-09 13:30

Policjanci zabrzańskiej drogówki prowadzili wczoraj działania "Bezpieczny pieszy". Mundurowi przyglądali się zachowaniom kierujących i pieszych, głównie w rejonie przejść dla pieszych. Obopólne stosowanie się do obowiązujących przepisów z zakresu ruchu drogowego zwiększa bezpieczeństwo wszystkich korzystających z dróg. Podczas działań policjanci ujawnili 43 wykroczeń, które w zdecydowanej większości popełnili kierowcy.

W rejonach miejsc przemieszczania się pieszych policyjne patrole wczoraj obserwowały, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego oraz zmotoryzowani stosują się do przepisów. Konkretnie sprecyzowane cele były na potrzeby działań "Bezpieczny pieszy". Policjanci z drogówki ujawnili 43 wykroczeń, z czego 31 popełnili zmotoryzowani. Najczęściej popełniane wykroczenia to przekraczanie dozwolonej oraz nieustępowanie pierwszeństwa pieszym na przejściach. W trakcie prowadzonych działań policjanci odebrali prawo jazdy dwóm kierowcom, którzy w rejonie przejść dla pieszych i terenie zabudowanym przekroczyli dopuszczalną prędkość o 50 km/h.

Obowiązki kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku),
  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych,
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych,
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Apelujemy również do niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa, powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.


Źródło: KMP Zabrze

Komentarze (1)    dodaj »

  • Bazin

    A może byście tak wpadli na kopernik gdzie samochody stoją tak że z wózkiem nie da się przejechać po chodniku...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również