Wiadomości z Zabrza

4 licea w Rankingu „Perspektywy” 2018

  • Dodano: 2018-01-10 11:00

Łącznie cztery szkoły z Zabrza znalazły się w prestiżowym rankingu, tworzonym z inicjatywy miesięcznika Perspektywy.

Dziś rano kapituła konkursowa XX. jubileuszowej edycji Rankingu Liceów wyłoniła 500 najlepszych szkół w całej Polsce. W tym gronie znalazły się cztery placówki oświatowe z naszego miasta.

Na 154. miejscu uplasowało się III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi. Mimo nieznacznego spadku w stosunku do 2017 roku, kiedy szkoła zajęła była 150. w ocenie jury III LO utrzymuje stały, dobry poziom. W 2016 roku szkoła znalazła się na 299. miejscu, a rok wcześniej na 218. Liceum zajęło również wysoką 147. lokatę w rankingu maturalnym (na 200 polskich szkół). Do trzeciej setki rankingu zakwalifikowało się Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego, uzyskując 230 miejsce. W zeszłym roku szkoła nie brała udziału w plebiscycie, a najlepszy wynik uzyskała w 2016 – 94. pozycję.  Obie placówki otrzymały tym samym odznakę Srebrnej Szkoły (uzyskują ją licea od 101. do 300. miejsca w rankingu)

Dużym osiągnięciem dla Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio. Szkoła do tej pory znajdowała się poza najlepszą 500., a w tegorocznym zestawieniu wskoczyła od razu na 335. miejsce. Spadek zanotowało natomiast I Liceum Ogólnokształcące. Szkoła, która w 2016 roku zajęła 259. miejsce, a w 2017 znalazła się na 328. w tegorocznym plebiscycie jest 405. Niemniej, obie placówki uzyskały odznakę Brązowej Szkoły (licea od 301. do 500. Miejsca)

W Rankingu Liceów według województw III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi zajęło 16. Miejsce, Katolickie LO im. ks. Jana Twardowskiego jest 25., Publiczne Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio uplasowało się na 38. miejscu, a 43. lokatę uzyskało I Liceum Ogólnokształcące. Listę 100 najlepszych liceów województwa śląskiego zamyka szkoła, która nie znalazła się w głównym rankingu. To zabrzańskie II Liceum Ogólnokształcące.

Według zasad przyjętych przez Kapitułę konkursu, licea ogólnokształcące zostają ocenione przez pryzmat trzech kryteriów. To sukces szkoły w olimpiadach (30 proc. całej oceny), wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), a także dodatkowych (45 proc.). Na wynik mają wpływ również dane z zewnętrznych źródeł w stosunku do ocenianych przez jury szkół.

Ranking Perspektywy to najważniejszy plebiscyt ukazujący poziom polskiego szkolnictwa. Tworzony jest w celu pomocy młodzieży w podjęciu właściwej decyzji przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Komentarze (2)    dodaj »

  • absolwentka

    Wszystko zależy od konkretnych nauczycieli i ich pracowitości, bądź bezczelnego lenistwa. Pewna poetka z I LO tak uczy swojego przedmiotu, że współczuję wszystkim uczniom, którzy na nią trafią. STRATA czasu ogromna i niepojęta.

  • Wołodia

    Nareszcie bo to co na zdjęciu to ciągle na oparach jedzie, kiedyś ktoś i coś, nauczyciele byli, teraz........... nauczyciele z odzysku niemieckiego uczą ruskie, biologii fizyce a seksu uczą się sami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również