Już 24 Maja po raz 24 odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu, a po raz drugi jako wydarzenie online. Trudna dla wszystkich sytuacja związana z obostrzeniami związanymi z COVID-19 nie pozwala na organizację wydarzenia w zabrzańskiej hali MOSiR.
Festiwal co roku gromadzi ok. 1000 rysujących, amatorów, profesjonalistów, dzieci i dorosłych wokół pozujących modeli. Jest to ważne wydarzenie na kulturalnej mapie Zabrza, bo przecież w tym wyjątkowym dniu na MFR zjeżdżają goście z Francji, Niemiec, Rosji, Czech, Słowacji, Włoch i nie tylko. Zadaniem uczestników Festiwalu, jest narysowanie postaci z natury, a modele nawiązują swoimi stylizacjami do określonych tematów festiwalu. W tym roku nawiązujemy do 100-lecia Powstań Śląskich oraz obchodów związanych z Rokiem Stanisława Lema. Tematem tegorocznych rysunków jest POSTAĆ ŚLĄZAKA PRZYSZŁOŚCI.
Zadaniem uczestnika jest narysowanie postaci w dowolnym rozmiarze oraz w dowolnej technice. Opublikowanie opisanego rysunku (imię, kategoria wiekowa, kraj/miasto) jako postu na profilu facebookowym: Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu - official. Posty z pracami uczestników będą zatwierdzane przez organizatora i dopuszczane do publikacji. Organizatorem Festiwalu jest Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu oraz Miasto Zabrze
- Zeszłoroczna edycja to 114 nadesłanych prac przez 102 uczestników z 4 krajów, Polski, Niemiec, Ukrainy i Rosji. Uzyskaliśmy 9 300 odbiorców publikacji oraz 272 reakcje na wydarzenie co przełożyło się na 3 200 oddanych lajków. Podczas wydarzenia gościliśmy z kamerą w pracowniach Artystów takich jak: Gianni Turella, prof. Marian Oslislo, prof. Ireneusz Walczak, prof. Michał Minor, artysta malarz Witold Berus oraz artysta grafik Kazimierz Szołtysek. W tym roku także przybliżmy sylwetki wybitnych artystów związanych z Zabrzem, zabrzańskim Plastykiem lub Festiwalem Rysowania, będziemy w pracowniach: Pani prof. Anny Kowalczyk-Klus, dr hab. Tomasza Tobolewskiego, artysty Rzeźbiarza Tomasza Koclęgi, dr Pawła Szeibla oraz gościnnie z kamerą odwiedzimy francuskie Seclin. Serdecznie zapraszamy - przekazują organizatorzy.