Wiadomości z Zabrza

18-latek groził śmiercią swojemu koledze ze szkoły

  • Dodano: 2023-12-21 09:15

18-letni uczeń jednej z zabrzańskich szkół usłyszał już zarzut, który przedstawili mu policjanci z Komisariatu III Policji w Zabrzu. Będzie odpowiadał za groźby karalne, a na czas prowadzonego postępowania zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym. Za to przestępstwo grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

18-latek groził śmiercią swojemu koledze ze szkoły

Do groźby dochodziło na terenie jednej z zabrzańskich szkół oraz były wysyłane poprzez komunikator internetowy. Wszystko zaczęło się w listopadzie br. od zwykłego konfliktu dwóch uczniów. Niestety starszy z nich 18-latek nie potrafił opanować swoich emocji i zaczął grozić 16-latkowi śmiercią. Groźby były formułowane w taki sposób, że wzbudzały realną obawę tego, że mogą zostać spełnione. Kiedy o sprawie dowiedzieli się policjanci z III komisariatu, zatrzymali 18-latka i przedstawili mu zarzut dotyczący gróźb karalnych. Na wniosek śledczych zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym.

- Między ludźmi często dochodzi do konfliktów. Gdy eskalują, zaczynają się problemy. Jedną z form, jaką może przybrać wrogość, jest groźba karalna, wyrażona w dowolny sposób: słowem, pismem, gestem. Warto wiedzieć, że przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Niniejsze skrótowe wyjaśnienie powstało, aby podpowiedzieć osobom czującym się zagrożonymi groźbami, że nikt nie powinien tkwić w strachu, a organy ścigania służą pomocą w tego typu sytuacjach - czytamy na stronie KMP Zabrze.

Pamiętajmy! Policja – bez inicjatywy ze strony zagrożonego – nie może wszcząć postępowania. Zgodnie z kodeksowym zapisem, odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa, czyli niejako zapowiada popełnienie przestępstwa, a nie wykroczenia (np. grozi przecięcia opony w rowerze – o wartości poniżej 800 zł).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również