Gdy Agnieszka Rupniewska obejmowała stanowisko prezydentki Zabrza, magistrat informował o około 800 milionach zadłużenia. Od pewnego czasu mówi się jednak, że realny dług z tamtego okresu wynosił grubo ponad miliard.
Dług Zabrza większy niż się wydawało?
Z informacji udostępnionych na profilu facebook'owym magistratu wynika, że zadłużenie miasta na maj 2024 roku wynosiło ponad 1,4 miliarda złotych. Podawane są wyliczenia, które na to wskazują, choć ich treść budzi kontrowersje.
Czas na fakty: Podsumowanie wyników audytów wewnętrznych #1. 7 maja 2024 roku w dniu zaprzysiężenia prezydent Agnieszki Rupniewskiej, zadłużenie miasta wynosiło
1 miliard 400 milionów złotych. - czytamy w komunikacie.
Z wypowiedzi Łukasza Urbańczyka, sekretarza Miasta Zabrze dowiadujemy się, że na dług składały się: dług jawny, w wysokości 817 milionów, prawie 59 milionów nieuregulowanych zobowiązań (m.in. w stosunku do ZUS czy ZTM - przypis redakcji), długi spółek miejskich w wysokości ok 221 milionów, 54 milionów złotych w poręczeniach i hipoteki na 262 miliony.
To o wiele więcej, niż podawano niecały rok temu, gdy kwoty te oscylowały w granicach 800-900 milionów. Później mówiono o nieco ponad miliardzie złotych. Teraz kwota urosła do ponad 1,4 mld. Niektórzy uważają, że wyliczenia przygotowane przez miasto nie są przygotowane rzetelnie.
Wyliczenia są prawidłowe? Część w to wątpi
Część komentujących zwróciła uwagę na fakt, że wyliczenia podane przez miasto są nieprawidłowe, a część zobowiązań policzono wielokrotnie. Czy to błąd?
Dlaczego kredyty, poręczenia i hipoteki policzono potrójnie? Byłam księgową, to błąd, stanowią jeden dług - napisała pani Dorota.
Jak można dodać kredyt do poręczenia kredytu? Trzeba być totalnym dyletantem, żeby tego nie rozumieć. Pożyczam 100 tys. zł na dom i wpisują mi 150 tys. zł hipoteki na nieruchomości (zabezpieczenie z odsetkami). To ile mam długu? 250 tys.? Rozumiem, że to taki żarcik - dodał były wiceprezydent miasta, Krzysztof Lewandowski.
Wysłaliśmy zapytanie do władz miasta o udostępnienie treści audytu wewnętrznego, a także podanie konkretnych wyliczeń dotyczących zadłużenia miasta w maju 2024 i w chwili obecnej. Zapytaliśmy również o to, czy udało się spłacić część zobowiązań rządową pożyczką.
Jak tylko doczekamy się odpowiedzi, zaktualizujemy tekst.