Wiadomości z Zabrza

110-lecie Szkoły Podstawowej nr 26 w Zabrzu [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2023-11-27 11:00

W miniony piątek jubileusz 110-lecia obchodziła Szkoła Podstawowa nr 26, która mieści się w dzielnicy Mikulczyce. Okazji do świętowania było więcej – placówka uczciła również setną rocznicę otwarcia klas dla polskiej mniejszości narodowej, a także trzydziestą rocznicę nadania jej im. Rodła. W sali gimnastycznej dzieci zaprezentowały bogaty, ciekawy program artystyczny, który nawiązywał zarówno do historii naszego kraju, jak i szkoły. Uczniowie zaprezentowali także swoje talenty wokalne i taneczne.

Szkoła Podstawowa nr 26 świętowała 110-lecie!

Wspólnie ze społecznością szkolną świętowali m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar z radnymi, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Jan Pawluch, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Fundacji Rodziny Rodła, a także absolwenci i przyjaciele szkoły.

– Z podziwem obserwuję zaangażowanie Grona Pedagogicznego Szkoły Podstawowej nr 26 w pracę na rzecz kształcenia kolejnych pokoleń zabrzan. Przygotowując dzieci do godnego i odpowiedzialnego życia we współczesnym świecie stwarzają wyjątkową atmosferę, w której nauka staje się niezwykłą intelektualną przygodą – mówiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Budynek, w którym obecnie mieści się szkoła, powstał ponad 100 lat temu, a dzieje szkoły wplecione są wielobarwną historię śląskiej ziemi. W 1923 roku nastąpiło otwarcie tzw. szkoły mniejszościowej, która mieściła się w niewielkich salkach na strychu. W październiku 1962 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy z  napisem: „W tym budynku przetrwała w nierównej walce aż do drugiej wojny światowej polska szkoła w Mikulczycach”, którą można zobaczyć na lewej ścianie klatki schodowej tuż po wejściu do szkoły. 6 września 1993 Rada Miejska wydała uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej nr 26 imienia Rodło oraz przyznania prawa posiadania sztandaru. Rodło to znak Związku Polaków w Niemczech używany od 1933 roku, przedstawiający symbolicznie bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem. Jego nazwa powstała od słów ród (rodzina) i godło.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również