Wiadomości z Zabrza

Bezpieczne Andrzejki 2023: Policja przypomina o zagrożeniach związanych z alkoholem

  • Dodano: 2023-11-27 09:45

Okazją do wspólnych spotkań i zabaw staną się zapewne zbliżające się Andrzejki. Pamiętajmy jednak, aby przez nasze zachowanie i złe decyzje, dobra zabawa nie zakończyła się tragedią...

Andrzejki 2023

W wigilię św. Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada tradycyjnie obchodzone są „Andrzejki”, będące dla wielu osób okazją do zorganizowania ostatniej zabawy przed adwentem. Niektórzy jednak zdecydują się na świętowanie „Andrzejek” już podczas nadchodzącego weekendu. W związku z tym apelujemy do wszystkich, aby radosne spotkanie z przyjaciółmi nie zakończyło się nieszczęściem.

Pamiętajmy: Piłeś? Nie jedź!

Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny, nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego hasło "PIŁEŚ? NIE JEDŹ!" niech przyświeca każdemu kierowcy nie tylko w najbliższe dni, ale przez cały rok.

Policjanci przypominają uczestnikom zabaw „andrzejkowych”, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest „nieświadoma” nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i nie zdaje sobie sprawy, że wciąż ma go w swoim organizmie. Czasami  nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę, warto  zbadać swoją trzeźwość. Badanie można wykonać w jednostkach Policji.

Jeżeli zdecydujemy się na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również zadbajmy o  własne bezpieczeństwo. O tej porze roku warto być widocznym na drodze i nosić elementy odblaskowe w taki sposób, by były widoczne dla innych użytkowników dróg.

Październikowe statystyki pijanych kierowców

Do końca października tego roku śląscy policjanci zatrzymali prawie 10 700 kierujących pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwi kierujący w tym czasie spowodowali 77 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 88 zostało rannych. Osoby takie były też odpowiedzialne za prawie 840 kolizji.

W analogicznym okresie ubiegłego roku policjanci zatrzymali takich osób o blisko 500 mniej. Nietrzeźwi byli w tym czasie sprawcami 87 wypadków, w których zginęło 10 osób, a 102 zostały ranne. Osoby takie były też odpowiedzialne za prawie 1030 kolizji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również