W minioną środę w Klubie Biznesowym Areny Zabrze, dziesięciolecie istnienia świętował Miejski Zespół Interdyscyplinarny. Z tej okazji zorganizowana została konferencja pn. „Źródła, objawy, profilaktyka zachowań przemocowych”. Udział w niej wzięło blisko 200 osób, w tym m.in.: zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski, przedstawiciele placówek oświatowych, pedagodzy, psycholodzy, pracownicy socjalni, asystenci rodziny, kuratorzy, terapeuci, wychowawcy placówek opiekuńczo-wychowawczych, policjanci oraz przedstawiciele ochrony zdrowia.
10-lecie działalności Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Zabrzu
Konferencję otwarł wykład prof. dr hab. n. med. Jadwigi Jośko-Ochojskiej, wykładowcy Śląskiego
Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pt. „Kat w domu, czyli o molestowaniu moralnym w rodzinie”. Następnie na pytanie „Agresja w chorobach psychicznych – prawda, czy mit?” w swoim referacie odpowiadał dr hab. n. med. Robert Pudlo, wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Kolejny referat pt. „Mądre i skuteczne pomaganie – podstawowe informacje dla specjalistów mających pierwszy kontakt z osobą pokrzywdzoną przestępstwem / przemocą w rodzinie” wygłosiła Mariola Gosławska – młodszy inspektor w st. spocz., absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego Niebieska Linia IPZ PTP, Ośrodek dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem MS., Warszawa.
W dalszej części przewodnicząca Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego Magdalena Galwas-Stinzing opowiedziała o budowaniu lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w kontekście jego dziesięciolecia. Dalej kierownik Zespołu Interwencji Kryzysowej MOPR w Zabrzu Jarosław Tarnowski przedstawił temat „Przemoc, to nie wszystko, czyli o działalności Zespołu Interwencji Kryzysowej. Na koniec Ewelina Stępień-Hajda z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przedstawiła podejmowanie przez policjantów interwencje w związku z przemocą w rodzinie w świetle tzw. ustawy antyprzemocowej.
Zespół interdyscyplinarny to grupa osób reprezentująca instytucje i organizacje, której celem jest podejmowanie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szczegółowe warunki funkcjonowania zespołu określa Uchwała Nr XII/118/11 Rady Miejskiej w Zabrzu z 4 lipca 2011 r. w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego oraz warunków jego funkcjonowania.
Prace Zespołu Interdyscypilnarnego mają na celu:
- diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie,
- podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,
- inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie,
- rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocyw środowisku lokalnym,
- inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie
- realizacja Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Główne zadania Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego to:
- stworzenie jednolitego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
- integracja środowisk i działań na rzecz budowania systemu przeciwdziałania przemocy w mieście Zabrze
- podniesienie świadomości społecznej i wrażliwości na zjawiska związane z przemocą w rodzinie oraz możliwości uzyskania pomocy.
- rozwój wiedzy, kompetencji i umiejętności reagowania wobec problemu przemocy.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele:
- Urzędu Miejskiego
- Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
- Sądu Rejonowego
- Prokuratury Rejonowej
- Policji
- Straży Miejskiej
- Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży
- Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Uzależnień
- Ośrodka Wsparcia dla Kobiet
- Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
- Służby Zdrowia
- Oświaty
- Duchowieństwa.