Wiadomości z Zabrza

Zwierzęta lekarstwem na samotność

  • Dodano: 2020-04-27 13:00

Samotność to smutne uczucie, niestety doskwiera coraz większej liczbie osób zwłaszcza w starszym wieku, ale dotyka też młode osoby. Poczucie samotności może zostać zmniejszone przez posiadanie czworonoga.

Psy

Jednymi ze zwierząt, które mają bardzo dobry kontakt z człowiekiem są psy. To najwierniejsi towarzysze ludzi, potrafią rozpoznawać nasze emocje i odczytywać nasze zachowania. Obecność psa ma bardzo dobry wpływ na psychikę człowieka. Pomaga pokonać samotność i zapobiega depresji.

Psy posiadają zdolność interpretacji tonu naszego głosu i odczytywania języka ciała. Ich reakcje są szczere i lojalne. Właściciele psów mają wyższy poziom związków odpowiadających za dobre samopoczucie – dopaminy i serotoniny, rzadziej zapadają na depresje, mają niższe ciśnienie tętnicze krwi oraz niższy poziom cholesterolu, poziom stresu też jest u nich niższy.

Nie bez przyczyny od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się dogoterapia. Psy to zwierzęta, które świetnie sprawdzają się w roli towarzyszy i terapeutów. Zaspokajają podstawowe potrzeby człowieka takie, jak dotyk i przytulanie. Właściciele psów rzadziej czują się osamotnieni niż ludzie, którzy nie posiadają żadnego zwierzęcia.

Koty

Mruczący pupil to również idealny zwierzak domowy zarówno dla osoby starszej, jak i młodszej. Wprawdzie uważa się, że koty są indywidualistami i samotnikami, nie potrzebują obecności człowieka tak bardzo jak psy, ale kot też potrzebuje naszego zainteresowania i poświęcenia mu czasu. Nie każdy kot przepada za leżeniem na kolanach i noszeniem na rękach, ale te zwierzęta lubią się położyć w pobliżu nas, obserwować, same też wybierają odpowiedni czas na pieszczoty.

Przebywanie z kotem, jego mruczenie, głaskanie mięciutkiej sierści zwierzęcia doskonale relaksuje, koi skołatane nerwy, bardzo poprawia nastrój. Koty zbierają z powietrza szkodliwe dla układu nerwowego człowieka dodatnie jony.

Z kotem nie sposób się nudzić. Zabawy z piłeczkami, wędkami, sznureczkami dostarczą nam mnóstwo radości.

Opieka nad zwierzęciem, spacery z psem to sposób na zabicie nudy. Spacery z psem to okazja do rozmów z innymi właścicielami czworonogów, do pogawędek z sąsiadami, a także do nawiązywania nowych znajomości. To też świetna okazja do ruchu na świeżym powietrzu.

Oczywiście posiadanie zwierzęcia wiąże się z wieloma obowiązkami, ale aby kupić karmę i inne akcesoria dla zwierząt, wystarczy odwiedzić sklep zoologiczny online. Nie trzeba wychodzić z domu, a przesyłkę otrzymamy prosto do domu.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.