Ojczyzną fińskiej sauny jest Finlandia. Jej rdzenni mieszkańcy od dawna doceniają zalety, jakie daje korzystanie z tego przybytku. Widać to zwłaszcza po liczbach – w Finlandii jest ok. 2 miliony fińskich saun, z czego więcej niż połowa w domach prywatnych. Można wręcz powiedzieć, że jest to element kultury tego narodu, przy czym popularność suchych saun wykracza już daleko poza granice kraju pochodzenia. Obecnie każdy może ją mieć we własnym domu lub ogrodzie.
Jak wygląda sauna fińska?
Sauna fińska nazywana jest również sauną suchą. Pomieszczenie to wykonane jest z drewna lub wyłożone drewnem, przy czym najczęściej stosowane jest drewno jodły kanadyjskiej. W każdej saunie znajduje się element grzewczy, którym jest piec na drewno lub wyłożony specjalnymi kamieniami piec elektryczny. Kamienie te polewane są wodą w czasie seansów parowych.
W saunie fińskiej temperatura powietrza może osiągać 60-90 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność to zaledwie 10-15%. Z tego właśnie względu sauna fińska nazywana jest sauną suchą. Na stronie https://homegarden.com.pl/sauny-finskie można kupić sauny w różnych rozmiarach, w tym również narożne. Są one proste w montażu, a ich okna i drzwi wykonane są z hartowanego szkła. We wnętrzu każdej sauny znajduje się higrometr oraz oświetlenie. Montaż można wykonać samodzielnie – wystarczy tylko spiąć klamrami ścianki z sufitem i podłogą, aby sauna fińska była gotowa do użytku.
Sauna fińska – jak działa?
Trudno przecenić korzyści, jakie daje sauna fińska. Regularne korzystanie z niej powoduje kumulację ciepła w organizmie i wzrost wewnętrznej temperatury ciała, co uruchamia mechanizmy termoregulacyjne. Efektem jest zwiększony przepływ krwi, a tym samym przyspieszenie pracy serca i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Zwiększa się też wydzielanie potu, co ułatwia wydalanie toksyn z organizmu.
Sauna fińska pozytywnie oddziałuje na układ odpornościowy, dzięki czemu zmniejszona jest podatność na infekcje. Ciepło powoduje odblokowanie gruczołów łojowych, dlatego sucha sauna polecana jest dla osób borykających się z trądzikiem czy łojotokiem. Należy jednak pamiętać, aby z zabiegów korzystać nie więcej, niż 2-3 razy w tygodniu.