Wiadomości z Zabrza

Zabrze - miasto z sercem na dłoni

  • Dodano: 2018-07-31 10:15

Które z polskich miast kojarzyć się może z sercem? Wiele osób bez wahania wymieni Toruń i jego słodkie piernikowe serca, tak uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Jak jednak wiadomo, życie nie składa się z samych słodkich chwil i ma swoje trudniejsze momenty.

Warto pamiętać, że istnieje jeszcze jedno miasto w Polsce, o którym można by mówić, że ma serce na dłoni. I to dosłownie, bo w tym mieście kardiochirurdzy - przez kilkadziesiąt lat pod wodzą prof. Zbigniewa Religi - uratowali wiele ludzkich istnień podkreślając przez to, że ludzkie życie należy naprawdę do sfery sacrum - czyli jest na swój sposób święte. Tym niezwykłym, można powiedzieć, że serdecznym miastem jest Zabrze.

Zabrze to jeden z centralnych ośrodków konurbacji górnośląskiej, przynależące administracyjnie do województwa śląskiego i - z racji położenia - przez długi czas żyjące z górnictwa węglowego. Można się było o tym przekonać, patrząc chociażby na strukturę rodzin zamieszkujących Zabrze - od kilku pokoleń górniczych. Przemysł węglowy jednak przechodził różne transformacje. W wyniku tych przeprowadzonych już w XXI wieku podjęto decyzję o wygaszeniu wielu kopalń jako nierentownych. W 2015 roku zadecydowano o wprowadzeniu planu ratunkowego dla górnictwa i wydobycie węgla trwa nadal.

Praca w kopalniach nie jest łatwa i wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi dla tych, którzy się jej podejmują. W dużej mierze borykają się - oni oraz ich rodziny - z problemami z układem oddechowym oraz układem krążenia. Te ostatnie są też w jakiś sposób związane z faktem, że pod względem zanieczyszczeń Zabrze zostało sklasyfikowane na osiemnastym miejscu w Unii Europejskiej. Powyższe komplikacje zdrowotne pozostają ze sobą w ścisłym związku. Nie należy się zatem dziwić, że to właśnie w Zabrzu ma swoją główną siedzibę Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. To także właśnie w Zabrzu - w dzisiejszym Śląskim Centrum Chorób Serca, wtedy zaś w Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii 15 sierpnia 1985 prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszą operację na sercu, a 5 listopada odbył się tam pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce.

Dziś do Zabrza zjeżdżają z całej Polski chorzy w nadziei na uzyskanie ratunku w ich problemach kardiologicznych. Wszyscy ją uzyskują, ale nie wszyscy odzyskują zdrowie i sprawność. Dla niektórych jest już po prostu za późno, gdyż choroby poczyniły w organizmie zbyt duże spustoszenie...

Smutne statystyki znają dobrze zakłady pogrzebowe, które działają na terenie Zabrza i okolic. Wśród nich jest zakład pogrzebowy SACRUM, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu orientuje się w specyfice rynku funeralnego na Śląsku i potrafi zaoferować osobom z tego obszaru dokładnie takie usługi pogrzebowe, jakich potrzebują. Tym bardziej, że posiada swoje biura nie tylko w Zabrzu, ale także w Gliwicach. W ciągu lat swojego istnienia nie tylko przygotowała i zrealizowała wiele ceremonii żałobnych z ceremoniałem górniczym, ale także przeprowadziła wiele procedur transportu Zmarłych w różne części Polski, Europy a nawet świata.

Choroby układu krążenia należą do jednych z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Dlatego tak ważna jest działalność Śląskiego Centrum Chorób Serca, które jest jednym z najważniejszych frontów walk z tymi schorzeniami. Nie można jednak zapomnieć, że zapobieganie chorobom zaczyna się od profilaktyki, o którą należy się troszczyć niezależnie od miejsca zamieszkania. A wtedy do Zabrza nie trzeba będzie przyjeżdżać po zdrowie, ale po prostu na ciekawą wycieczkę krajoznawczą...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.