Wiadomości z Zabrza

Wysyłka kurierem - czego o niej nie wiesz?

  • Dodano: 2021-07-13 08:45, aktualizacja: 2021-07-14 15:58

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, czym jest wysyłka kurierska, jednak mało kto wie, ile tak naprawdę daje nam ona możliwości. Opiszemy sposoby na tanie i bezproblemowe nadanie paczki, a także przedstawimy zakres obowiązków kuriera. Ciekaw? Zachęcamy do przeczytania!

Wysyłka kurierem - co możemy wysłać? 

Polacy coraz częściej jako jedną z form przesyłki wybierają wysyłkę kurierem. Dzieje się tak za sprawą wygody, krótkiego terminu dostarczenia i konkurencyjnych cen w porównaniu do innych, standardowych form przewozu paczek. Zdarza się, że wysyłamy części samochodowe, wybrane artykuły AGD, a także drobną elektronikę. Istnieją jednak przedmioty uznawane za zakazane w transporcie kurierskim i są to m.in. materiały wybuchowe, zwierzęta, narkotyki itp. Przed nadaniem jakiejkolwiek paczki warto zapoznać się szczegółowo z regulaminem danego przewoźnika - w ten sposób unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji. 

Rodzaje przesyłek kurierskich

Paczka standardowa lub niestandardowa

Za paczkę standardową uznajemy paczkę o najdłuższym boku 120 cm, przy czym suma wymiarów musi wynosić najwyżej 220 cm. Jeżeli wartość ta zostanie przekroczona - paczka klasyfikowana jest jako niestandardowa. Do paczek o niestandardowych wymiarach zaliczamy także paczki o nieregularnych kształtach, a także owalnych czy okrągłych. 

Paczka gabarytowa

W przypadku paczek gabarytowych posługujemy się wzorem na wyliczenie wagi gabarytowej, której każdy dodatkowy kilogram wiąże się z koniecznością dopłaty do przesyłki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie poszczególnych firm kurierskich (tam znajduje się również szczegółowy wzór na wagę gabarytową). 

Nadanie w Paczkomacie

W tym przypadku mówi się o trzech maksymalnych gabarytach: A 8 × 38 × 64 cm, B 19 × 38 × 64 cm oraz C 41 × 38 × 64 cm. Nadanie paczki w Paczkomacie jest intuicyjne, szybkie i nieograniczone czasowo - wystarczy wydrukować etykietę, a następnie umieścić paczkę w dowolnym Paczkomacie. Następnie całą resztą zajmuje się kurier. 

Więcej informacji na temat przesyłka kurierska przeczytasz, klikając w link!

Co należy do obowiązków kuriera? 

Klienci firm kurierskich często stawiają określone wymagania względem kurierów, jednak czy robią to słusznie? W teorii standardowa usługa kurierska obejmuje: 

  • przyjazd pod wskazane miejsce nadania paczki, 
  • odbiór paczki door-to-door (pod warunkiem spełnienia wymagań co do wagi całkowitej przesyłki), 
  • pobór opłaty za przesyłkę pobraniową. 

Należy pamiętać, że firmy kurierskie poza standardową ofertą, zapewniają swoim klientom tzw. usługi dodatkowe. Należą do nich m.in.: dostarczenie paczki na godzinę wskazaną przez klienta, przewóz produktów w dni wolne od pracy czy przesyłki ponadgabarytowe. Zdarza się, że klienci oczekują od kuriera “dostawy idealnej”, która najczęściej wiąże się z koniecznością dodatkowej opłaty. 

O szczegóły wysyłki kurierem warto zapytać pracowników konkretnej firmy kurierskiej - każda z nich działa na innych zasadach, uznając za usługi dodatkowe odmienne czynności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.