Wiadomości z Zabrza

Wysyłka kurierem - czego o niej nie wiesz?

  • Dodano: 2021-07-13 08:45, aktualizacja: 2021-07-14 15:58

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, czym jest wysyłka kurierska, jednak mało kto wie, ile tak naprawdę daje nam ona możliwości. Opiszemy sposoby na tanie i bezproblemowe nadanie paczki, a także przedstawimy zakres obowiązków kuriera. Ciekaw? Zachęcamy do przeczytania!

Wysyłka kurierem - co możemy wysłać? 

Polacy coraz częściej jako jedną z form przesyłki wybierają wysyłkę kurierem. Dzieje się tak za sprawą wygody, krótkiego terminu dostarczenia i konkurencyjnych cen w porównaniu do innych, standardowych form przewozu paczek. Zdarza się, że wysyłamy części samochodowe, wybrane artykuły AGD, a także drobną elektronikę. Istnieją jednak przedmioty uznawane za zakazane w transporcie kurierskim i są to m.in. materiały wybuchowe, zwierzęta, narkotyki itp. Przed nadaniem jakiejkolwiek paczki warto zapoznać się szczegółowo z regulaminem danego przewoźnika - w ten sposób unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji. 

Rodzaje przesyłek kurierskich

Paczka standardowa lub niestandardowa

Za paczkę standardową uznajemy paczkę o najdłuższym boku 120 cm, przy czym suma wymiarów musi wynosić najwyżej 220 cm. Jeżeli wartość ta zostanie przekroczona - paczka klasyfikowana jest jako niestandardowa. Do paczek o niestandardowych wymiarach zaliczamy także paczki o nieregularnych kształtach, a także owalnych czy okrągłych. 

Paczka gabarytowa

W przypadku paczek gabarytowych posługujemy się wzorem na wyliczenie wagi gabarytowej, której każdy dodatkowy kilogram wiąże się z koniecznością dopłaty do przesyłki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie poszczególnych firm kurierskich (tam znajduje się również szczegółowy wzór na wagę gabarytową). 

Nadanie w Paczkomacie

W tym przypadku mówi się o trzech maksymalnych gabarytach: A 8 × 38 × 64 cm, B 19 × 38 × 64 cm oraz C 41 × 38 × 64 cm. Nadanie paczki w Paczkomacie jest intuicyjne, szybkie i nieograniczone czasowo - wystarczy wydrukować etykietę, a następnie umieścić paczkę w dowolnym Paczkomacie. Następnie całą resztą zajmuje się kurier. 

Więcej informacji na temat przesyłka kurierska przeczytasz, klikając w link!

Co należy do obowiązków kuriera? 

Klienci firm kurierskich często stawiają określone wymagania względem kurierów, jednak czy robią to słusznie? W teorii standardowa usługa kurierska obejmuje: 

  • przyjazd pod wskazane miejsce nadania paczki, 
  • odbiór paczki door-to-door (pod warunkiem spełnienia wymagań co do wagi całkowitej przesyłki), 
  • pobór opłaty za przesyłkę pobraniową. 

Należy pamiętać, że firmy kurierskie poza standardową ofertą, zapewniają swoim klientom tzw. usługi dodatkowe. Należą do nich m.in.: dostarczenie paczki na godzinę wskazaną przez klienta, przewóz produktów w dni wolne od pracy czy przesyłki ponadgabarytowe. Zdarza się, że klienci oczekują od kuriera “dostawy idealnej”, która najczęściej wiąże się z koniecznością dodatkowej opłaty. 

O szczegóły wysyłki kurierem warto zapytać pracowników konkretnej firmy kurierskiej - każda z nich działa na innych zasadach, uznając za usługi dodatkowe odmienne czynności.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.