Wiadomości z Zabrza

Wykrywacz metali a prawo - czy jego wykorzystanie jest legalne?

  • Dodano: 2021-04-29 11:15

Korzystanie z wykrywacza metali cieszy się dość dużą popularnością, w szczególności w pewnej swojej niszy. Nie da się go jednak nazwać czymś bardzo często praktykowanym. Bardzo często przywołuje ono na myśl pewne wątpliwości prawne. Jak zatem wygląda ono w świetle obowiązujących w Polsce przepisów? Jak wygląda stosunek wykrywacz metali a prawo? Czy z wykrywacza można tak właściwie korzystać? Na tych wszystkich rzeczach postaramy się skupić się w tym wpisie.

Wykrywacz metali a prawo - co ono tak właściwie mówi?

Nie da się powiedzieć, że polskie prawo bardzo precyzyjnie i konkretnie wskazuje na legalność wszystkich działań wykonywanych za pośrednictwem wykrywacza metali. Faktem jest jednak, że nie trzeba posiadać żadnego zezwolenia do tego, by posiadać tego typu sprzęt. Niestety, podczas gdy samo jego posiadanie jest w pełni legalne, z użytkowaniem bywa tutaj różnie. Okazuje się bowiem, że wszystko zależy od tego, czego tak właściwie się poszukuje. Wszystko definiuje nowelizacja przepisów odnośnie poszukiwania skarbów, a wiele rozchodzi się tak właściwie o zabytki. Jeżeli poszukuje się takowych, trzeba posiadać na to stosowne zezwolenie. Tutaj jednak rodzi się pewnego rodzaju niezrozumienie. Cóż bowiem wtedy, gdy z urządzenia nie korzysta się celem znalezienia zabytkowych przedmiotów, a przyświecający temu cel jest zgoła odmienny? Wtedy najpewniej trzeba po prostu to wyjaśnić. Co bardzo ważne, działanie bez pozwolenia i nastawione na znalezienie zabytku jest w Polsce uznawane za przestępstwo. To właśnie wprowadziła nowelizacja, o której była wcześniej mowa - zanim bowiem ją wprowadzono ten proceder był uznawany zaledwie za wykroczenie. Działanie bez pozwolenia może teraz grozić karą grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności (nawet do dwóch lat). Jeśli z kolei wystąpi zasadne podejrzenie co do niszczenia stanowiska archeologicznego, można zostać pozbawionym wolności nawet do ośmiu lat.

Wiele w tym wszystkim obraca się wokół jednego - tego, gdzie tak właściwie poszukuje się metali. Podczas gdy robienie tego w centrum miasta lub w jego okolicach czy na ważnych z punktu widzenia historycznego polach może zostać uznane za poszukiwanie zabytków, chodzenie po plaży z detektorem rzadko kiedy za takowe zostanie uznane. W praktyce rzadko kiedy zdarza się, że policja zatrzymuje za coś takiego przypadkowe osoby. Mimo wszystko należy jednak uważać i mieć świadomość co do tego, że bardzo ważne są w tym wszystkim motywacje. W Polsce nie można chcieć znaleźć przedmiotu zabytkowego.

Poszukiwanie zabytków - czy trzeba składać wniosek o pozwolenie?

Wiedząc, że tak właściwie poszukuje się zabytków (za które w Polsce uważane są wszelkiego rodzaju przedmioty posiadające jakąkolwiek wartość artystyczną, historyczną lub naukową), należy złożyć wniosek o pozwolenie na tego typu działalność. Ten powinien zostać skierowany do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Samo jego złożenie oczywiście nie wystarczy do uczynienia wszystkich kolejnych działań legalnymi. Trzeba bowiem uzyskać jego akceptację - a z tym z kolei bywa różnie. Sam wniosek zakłada nie tylko poproszenie stosownej osoby o zgodę. Zmusza do podania dokładnych planów związanych z poszukiwaniem, w tym dokładnego jego obszaru (razem z precyzyjnie wskazanymi współrzędnymi geograficznymi), nazw i numerów geodezyjnych działek oraz wielu innych bardzo precyzyjnych informacji. Oczywiście konieczne jest też dokładne podanie własnych danych, ale też określenie sprzętu, który będzie wykorzystywany w czasie prac. Co ważne, należy posiadać tytuł prawny do korzystania z nieruchomości lub zgodę jej właściciela. Konieczne jest też posiadanie mapy topograficznej i dowodu uiszczenia opłaty za wydaną decyzję.

Jak widać po powyższym, zachodu z tym wszystkim jest co niemiara. Takie jest jednak polskie prawo i, niestety, to wszystko narzuca. W praktyce sprawia to, że osoby noszące się z zamiarem poszukiwania zabytków tak właściwie z tego rezygnują, zamiast tego decydując się na działania w żaden sposób nie wzbudzające wątpliwości prawnej. Tak właściwie polskie prawo jest skonstruowane w taki sposób, że wystarczy wskazać jako cel użycia wykrywacza metali chęć odnalezienia zagubionej przez siebie rzeczy. Wtedy też po prostu wykorzystuje się nieprecyzyjne określenie polskiego prawa, a przy okazji unika się odpowiedzialności karnej. Co do tego jednak w tym przypadku nigdy nie można mieć pewności.

Podsumowanie

Wykrywacze metali, a tak konkretnie to ich wykorzystywanie wzbudza pewne wątpliwości ściśle związane z prawem. Co bowiem, gdy w czasie korzystania z tego typu urządzeń odnajdzie się coś naprawdę cennego? Co jeśli natrafi się na pewnego rodzaju zabytek? Okazuje się, że z punktu widzenia prawa jest to coś wyjątkowo zawiłego i niezrozumiałego, ale też często po prostu ciężkiego do zdefiniowania. Mimo wszystko jednak warto wiedzieć więcej na temat całej tej zawiłości. Chociażby po to, by w sytuacjach spornych wiedzieć, jak się wytłumaczyć. Tylko wtedy z tego urządzenia będzie można korzystać na spokojnie, bez jakiejkolwiek obawy związanej z ewentualnymi problemami z polskim prawem.

Komentarze (8)    dodaj »

  • Nikodem

    Polska to dziwny kraj

  • edek

    chory kraj chore przepisy postkomunistyczne.

  • Mikey G

    Panie władzunio kochany, klucze zgubilem pare dni temu na spacerze z psem. Pomożecie nam szukać?

  • Wykrywka

    CZyli z tego Co zrozumiałam mozna wkrecic policji jesli mnie złapią ze poprostu chodze i sprzatam las z roznegorodzaju zlomu itp... Mogli by sie doczepic?

  • Kragh

    Nie klucze tylko meteoryty.

  • Hobbysta

    Czyli jednym słowem ... lepiej robic to nie legalnie bez zbednego czekania, latania , cudowania ........ proszenia sie (bo to jest utrudnienie zycia ) ........Powinni uproscic przepisy ..... bo to ze trzeba oddac co sie znajdzie nie podlega dyskusji ..... i z tym w pelni sie zgadzam ....

  • R. F.

    Tylko w Polsce historia musi być zakazana.

  • Patryk

    Znalezione nie kradzione, państwo ci zabiera co znajdziesz, to państwo okrada.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.