Wiadomości z Zabrza

Wiosenne zabiegi, które pomogą Ci stworzyć wspaniały trawnik

  • Dodano: 2022-06-27 06:30, aktualizacja: 2022-06-27 06:40

Gdy w powietrzu czuć już wiosnę, pojawiają się pierwsze krokusy i żonkile, które zwiastują nadejście pory roku. Te wczesne oznaki informują także, że nadszedł czas, aby przygotować trawnik. Dokładny harmonogram prac związanych z pielęgnacją trawnika zależy od klimatu panującego w danym regionie.

 Jeśli w Twojej okolicy pada śnieg, rozpocznij prace, gdy będziesz mieć pewność, że sezon śnieżny już się skończył. Możesz też rozpocząć prace w ogrodzie, gdy przestaną kwitnąć lokalne krzewy forsycji, a zaczną kwitnąć lokalne krzewy bzu.

Dokładnie zagrabiaj zanim zaczniesz prace

Grabienie to pierwsza czynność, którą należy wykonać, aby przygotować trawnik do nowego wzrostu. Na ziemi może jeszcze znajdować się kilka opadłych liści, jednak wczesnowiosenne grabienie wykonuje się przede wszystkim w celu usunięcia ściółki. Więcej niezbędnych informacji jak i narzędzi żeby zadbać o trawnik na ogloszenia24m.pl Należy grabić głęboko i dokładnie, aby rozbijać wszelkie pozostałości trawy z poprzedniego sezonu wegetacyjnego. Zamiast używać grabi ogrodowych ze sztywnymi metalowymi zębami, które mogą uszkodzić młode rośliny, lepiej użyć elastycznych grabi do liści.

Napowietrzaj w razie potrzeby

Jeśli na trawniku panuje duży ruch, np. wiele osób biega i bawi się w tym samym miejscu, może to spowodować zagęszczenie gleby. Jeśli zauważysz mech, który dobrze rozwija się na zagęszczonej glebie, możesz się go pozbyć, ale musisz dokładniej zbadać jego przyczynę. W takim przypadku zwykle zagęszczona gleba wymaga napowietrzenia.

Aerator do trawników tworzy w trawie otwory, które umożliwiają wodzie i powietrzu przenikanie do gleby i dotarcie do korzeni traw. Aerator można wypożyczyć w dużym sklepie z artykułami budowlanymi lub - jeśli masz mały trawnik - użyć do tego celu aeratora ręcznego. (Jeśli gleba nie zawiera dużej ilości gliny, która wymaga regularnego napowietrzania, prawdopodobnie nie ma sensu kupować aeratora).

Dosiej trawę, tam gdzie jej brakuje

To proces polegający na wysiewaniu nasion na istniejącą trawę. Należy zastosować wolno uwalniający się nawóz azotowy. Nowe nasiona należy utrzymywać w stanie wilgotnym do czasu ich wykiełkowania i aktywnego wzrostu. Pięć tygodni po wykiełkowaniu i wzejściu trawy można rozpocząć normalną procedurę nawożenia, stosując nawóz azotowy o szybkim uwalnianiu azotu. Zobacz także ofertę jk tanio zakupić ogródek działkowy www.ogloszenia24m.pl/nieruchomosci/dzialki/ogrodki-dzialkowe/

Można wysiewać nasiona tylko na widoczne, gołe miejsca, ale często stosuje się także przesiewanie całego trawnika, aby zapewnić jego gęstość i zdrowy wygląd.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.