Wiadomości z Zabrza

W 2022r. budowa domu do 70m bez pozwolenia

  • Dodano: 2022-02-08 09:45

Już od 3 stycznia 2022 możesz zbudować niewielki dom rodzinny bez pozwolenia. Jeśli chcesz zapewnić sobie i swojej rodzinie życie w wolnostojącym domu, budowa od 2022 roku będzie przebiegała znacznie szybciej, bez zbędnych formalności. Jakie projekty domów nie wymagają pozwolenia na rozpoczęcie budowy?

Projekty domów do 70 m2 – jak wygląda niewielki dom rodzinny?

Dom do 70m2 może wydawać się nieduży, ale tak naprawdę większość popularnie wybieranych mieszkań oscyluje w granicach 55-70 m2. W związku z tym wizja wolnostojącego, własnego budynku jest wyjątkowo korzystna. Do tej pory zakup mieszkania wydawał się prostszym rozwiązaniem, ze względu na czas i brak procedur związanych z budową. Czy jednak mały dom może być funkcjonalny i zapewnić wszystko, co potrzebne, rodzinie z dziećmi?
Oczywiście, że tak. Nowoczesne projekty uwzględniają potrzeby inwestorów. Niezależnie od tego, czy dom ma być zamieszkiwany przez jedną osobę, parę czy może rodzinę z dwójką dzieci, powierzchnia 70 m2 do rozdysponowania na funkcjonalną przestrzeń, to naprawdę korzystne rozwiązanie. Architekci proponują projekty domów do 70 m2, które zawierają wszelkie udogodnienia i podział na pomieszczenia, odpowiadający standardom ergonomicznej, nowoczesnej przestrzeni rodzinnej.

Projekty domów – budowa bez pozwolenia

Każdy budynek mieszkalny o metrażu do 70 m2, stawiany na własne potrzeby inwestora, od początku 2022 roku można wybudować na tzw. zgłoszenie. Co to oznacza w praktyce? Możesz wybrać projekt domu o powierzchni łącznej nieprzekraczającej 70 m2 i przystąpić do jego realizacji bez konieczności czekania na zgodę administracji architektoniczno-budowlanej.

Dom na zgłoszenie może mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że zgłaszając projekt budowy domu do 70 m2, trzeba być prawnym właścicielem działki, na której powstanie budynek. Małe domy wolnostojące nie mogą wychodzić poza zakres przewidzianych norm dla zagospodarowania przestrzennego okolicy. Jeśli nie istnieje plan zagospodarowania obejmujący Twoją działkę, zgodnie z nowymi przepisami, musisz dostać warunki zabudowy do 21 dni od momentu przedłożenia zgłoszenia w urzędzie.

Czy warto budować dom o powierzchni do 70 m2?

Jeżeli jesteś w posiadaniu działki budowlanej, przejrzyj projekty domów o metrażu nieprzekraczającym 70 m2. Wizualizacje wybranych projektów pozwolą Ci sprawdzić, jak może wyglądać niewielki dom jednorodzinny i czy odpowie on na potrzeby przestrzenne Twoje i Twojej rodziny. Projekty domów na zgłoszenie, które obejmują zagospodarowanie poddasza o wysokości mniej niż 2,5 m, mogą obejmować do 95 m2 powierzchni.
Inwestycja w wolnostojący dom to dobre rozwiązanie zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i par czy osób żyjących samotnie. Wielkość domu na zgłoszenie jest podobna do popularnie wybieranych mieszkań w zabudowie miejskiej. Przekonaj się, jak wyglądają domy do 70 m2 i wybierz odpowiedni dla siebie. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.