Wiadomości z Zabrza

Ukraińska biesiada – jakich napojów nie może zabraknąć na stole

  • Dodano: 2023-03-29 11:30

Naród ukraiński uwielbia wspólne świętowanie. Na stołach naszych wschodnich sąsiadów nie może zabraknąć zakąsek w postaci specjalnie przyrządzonej słoniny, kiszonek czy ryb, a to wszystko świetnie komponuje się z mocnym alkoholem. Zatem jakich trunków nie może trzeba spróbować na ukraińskiej biesiadzie? Oto kilka propozycji, które mogą wzbogacić również Twój domowy barek.

Ukraińska wódka ceniona na całym świecie

Ukraina jak na świecie jest kojarzona przede wszystkim z mocnymi alkoholami. Wódka to jeden z ich sztandarowych produktów, który jest bardzo ceniony przez koneserów ze względu na zwój zdecydowany smak i staranny proces produkcji. Jedną z najbardziej znanych marek jest Nemiroff, która istnieje na rynku od ponad 150-lat. Na początek warto spróbować najbardziej klasycznego wyrobu tej marki, czyli wódki czystej Nemiroff Original. To jej wytworzenia używa się wyselekcjonowanych ziaren pszenicy, a także źródlanej wody artezyjskiej oraz doskonałej jakości spirytusu. Wódka dobrze komponuje się z wytrawnymi zakąskami i tradycyjnymi potrawami kuchni ukraińskiej, dlatego pojawia się na stołach przy okazji ważniejszych świąt czy obchodów rodzinnych uroczystości.

Ukraińskie piwa w nietypowych butelkach

Chociaż większości z nas Ukraina kojarzy się z wódką, to jak się okazuję, tamtejsi chętniej sięgają po nieco lżejsze napitki, takie jak piwo. Jest to według statystyk najczęściej konsumowany alkohol w tym kraju. Większość ukraińskich piw pochodzi z browarów koncernowych, jednak możemy znaleźć na rynku także wyroby małych browarów kratowych. Coś, co wielu może dziwić, to forma, w jakiej sprzedawane są tamtejsze piwa. Na sklepowych półkach nie może zabraknąć pękatych plastikowych butelek, kształtem przypominających beczułki. Mają one pojemność od 1 do nawet 2,5 litra. Takie rozwiązanie ma jednak proste uzasadnienie. Piwo w plastikowych butelkach nie odbiega smakiem od tego umieszczanego w szkle, a jest znacznie tańsze.
Wino z Ukrainy, które może konkurować z wyrobami wielu rejonów winiarskich

Mało kto wie, że Ukraińcy potrafią wytwarzać nie tylko wysokoprocentowe alkohole świetnej jakości. Na uwagę zasługują także lokalne wina, które swoją jakością w niczym nie ustępują trunkom pochodzącym z europejskich rejonów winiarskich. Szacuje się, że na terenach Ukrainy winorośle były uprawiane nawet w V w wieku p.n.e. Tak długoletnia tradycja w połączeniu ze sprzyjającym klimatem tamtejszych ziem sprawiły, że dziś ukraińskie wina mają doskonały smak i niepowtarzalny charakter. Ukraińcy produkują także wina z powszechnie znanych, ale także rodzimych szczepów, takich jak Kokur Suroż, których szczególnie warto spróbować. Najsłynniejszych rejonem winiarskim tego kraju jest położone nad Morzem Czarnym Koblevo, jednak na uwagę zasługują także wyroby z rejonu Odeskiego oraz Zakarpacia. Oryginalne ukraińskie wina możesz kupić na stronie https://best-market.pl/alkohole/wino/wino-ukrainskie/.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.