Trzy sposoby na księgowość w firmie. Wybierz rozwiązanie dla Ciebie
Są trzy opcje. Księgowością zajmiesz się sam, zatrudnisz dedykowanego księgowego, albo zlecisz tę kwestię zewnętrznej firmie. Które rozwiązanie będzie najbardziej korzystne w Twojej firmie? Dowiedz się już dziś, jak najlepiej i najtaniej uporać się z fiskusem.
Planujesz swój własny biznes? Przy założeniu firmy, składając formularz do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, będziesz musiał określić, kto zajmie się prowadzeniem jej rozliczeń. Możesz o to zadbać samodzielnie, zdecydować się na zatrudnienie księgowego lub na ostatnio coraz bardziej popularny outsourcing księgowości. Nie wiesz co wybrać? A może prowadzisz już firmę, ale wciąż zastanawiasz się, na jaką formę rozliczenia z fiskusem ostatecznie postawić? Przed podjęciem tej kluczowej decyzji poznaj plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.
Spróbuj sam
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu prowadzić księgowość w firmie. Nie są tu wymagane żadne pozwolenia, ani certyfikaty. To opcja dedykowana szczególnie tym, którzy nie zatrudniają pracowników, przeprowadzają niewiele transakcji w miesiącu oraz mają prawo do ryczałtowych form opodatkowania, rozliczają się np. za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów. To nieskomplikowana ewidencja, która stanowi podstawę do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy.
Jakie są zalety takiego rozwiązania? To przede wszystkim oszczędność. W tym przypadku teoretycznie nie ponosimy żadnych kosztów związanych z księgowością. Nie przypadkowo pada tu słowo „teoretycznie”, bo ekonomista w takiej sytuacji zapyta o tzw. koszt alternatywny. To wartość utraconych korzyści w związku z niewykorzystaniem w najlepszy sposób dostępnych zasobów. W tym przypadku zasobem jest czas, który poświecimy na zmagania z rachunkową stroną naszej działalności. Czy najlepiej wykorzystamy go ślęcząc nad formalnościami? A może lepiej, gdy skupimy się na rozwoju naszego biznesu, a księgowość powierzymy komuś innemu? Tu każdy przedsiębiorca musi się samodzielnie zastanowić: czy przysłowiowa skórka opłaci się za wyprawkę.
Decydując się na samodzielnie rozliczenia, musimy być też świadomi swoich obowiązków. Mamy konkretne terminy (np. na odprowadzenie zaliczki na podatek i opłacenie składek ZUS) i musimy ich przypilnować. W przypadku tego rozwiązania nie obędzie się też bez dobrej orientacji w bieżących przepisach podatkowych.
Zatrudnij księgową
Kolejnym rozwiązaniem jest zatrudnienie na etacie specjalisty w zakresie księgowości. Tutaj głównym plusem jest wygoda. Pracownik opłacany przez firmę zajmie się wszelkimi kwestiami związanymi z księgowaniem operacji finansowych firmy, rozliczeniami z ZUS i Urzędem Skarbowym oraz usługami kadrowo-płacowymi. Zatrudnienie etatowej księgowej może okazać się idealnym wyborem, kiedy charakter działalności wymaga pilnych i bardzo częstych konsultacji księgowych oraz podejmowania decyzji zarządczych.
Ile taki luksus kosztuje? Ok. 5 000 zł brutto miesięcznie – tyle wynosi średnia płaca księgowego w Polsce. Oczywiście każdy przedsiębiorca chce minimalizować koszty działalności i z pewnością na rynku znajdzie tańsze oferty. W wypadku księgowości należy jednak wystrzegać się minimalnych stawek wynagrodzenia. Powierzając opiekę nad sferą finansową naszej firmy, powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim kompetencje zatrudnianej osoby, a nie tylko koszty. Te zresztą i tak nie kończą się na wynagrodzeniu. Należy również uwzględnić pieniądze, który wydamy na sprzęt, odpowiednie oprogramowanie i jego aktualizację oraz szkolenia dla pracownika.
Pójdź w outsourcing księgowości
Trzecie rozwiązanie jest dla tych, którzy cenią sobie wygodę, nowoczesne rozwiązania i nie lubią przepłacać. To outsourcing usług księgowych, czyli przekazanie obsługi księgowej zewnętrznemu podmiotowi.
Myślisz, że to nie najlepsze rozwiązanie, bo wiąże się z kursowaniem co kilka dni do biura rachunkowego z teczkami pełnymi papierów? Dziś wiele biur proponuje możliwość korzystania z ich usług nie wychodząc z domu - czyli wybór księgowości online. Pod tym pojęciem kryje się wiele narzędzi niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, a wszystko czego potrzebujemy, znajdziemy w przeglądarce internetowej. To za jej pośrednictwem będziemy mogli kontrolować nasze finanse przy pomocy merytorycznie przygotowanych specjalistów z dziedziny prawa podatkowego, ubezpieczeń i księgowości. Bez problemu będziemy mogli wystawić fakturę online.
Jakie są plusy tej opcji? Biuro księgowe online to ogromna łatwość obsługi i możliwość usprawnienia działania każdej firmy. Sprawdź, jakie to proste na przykładzie biura rachunkowego taxcare.pl. Co więcej, rachunkowość w internecie zwolni cię z obowiązku pilnego śledzenia wszystkich nowinek w prawie podatkowym. Oprogramowanie automatycznie dostosuje Twój profil do aktualnych przepisów. Zyskujesz także komfort wynikający z nieustannego dostępu do danych Twojej firmy. I oszczędzasz! Outsourcing księgowy wiąże się z kosztem od kilkudziesięciu do kilkuset zł miesięcznie, w zależności od zakresu naszych potrzeb. To o wiele mniej niż w przypadku księgowego na pełen etat, a równocześnie nie tak dużo, aby rozważać odrzucenie tej opcji i zajęcie się księgowością na własną rękę.