Wiadomości z Zabrza

Top 3 - miasta Chorwacji

  • Dodano: 2016-02-15 08:30, aktualizacja: 2016-02-15 08:41

Chorwacja, usytuowana bezpośrednio nad malowniczym Morzem Adriatyckim, to miejsce tak samo piękne, jak niezwykłe i fascynujące zarazem. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie ona stanowi cel wakacyjnych podróży sporej części osób. Dlaczego – w praktyce – warto odwiedzić Chorwację? Przedstawiamy miasta, stanowiące swego rodzaju must have na liście atrakcji, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym magicznym zakątku świata.

Dubrownik

Położony w południowej Dalmacji Dubrownik, nie bez przyczyny określany jest mianem „Perły Adriatyku”. To właśnie tutaj znajdziemy zarówno stare miasto, które – z uwagi na przytłaczającą wręcz ilość pięknych, zabytkowych świątyń i kamienic – zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO; system fortyfikacji składający się z murów miejskich, umocnień oraz licznych, odrestaurowanych baszt i bram; jak również liczne sklepy z pamiątkami, restauracje czy kluby. Jedno jest pewne, każdy z nas, bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania, znajdzie w Dubrowniku coś dla siebie.

Rovinj

Na półwyspie Istria położony jest niepozorny Rovinj; miasto, jedyne w swoim rodzaju, idealnie wpisujące się w klimat środowisk artystycznych. Z uwagi na architekturę (starówka otoczona budynkami pokrytymi czerwoną dachówką) Rovinj porównywany bywa do francuskiego Saint-Tropez. Kto bez wątpienia powinien odwiedzić to urocze miejsce? Przede wszystkim każdy, kto pała miłością do wszelkiego rodzaju sztuki, a zwłaszcza malarstwa. Ze względu na panującą tu, romantyczną atmosferę, to także wymarzone miejsce dla wszystkich zakochanych, które z powodzeniem można obrać za cel podróży poślubnej.

Karlovac

W środkowej Chorwacji, tuż przy ujściu rzeki Korany do Kupy, usytuowany jest Karlovac. To miejsce, które może poszczycić się całkiem sporą ilością atrakcji, rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, dużą ilością malowniczych plaż, a także ekskluzywnymi restauracjami i klubami, a więc tym wszystkim, czym... może pochwalić się każde miasto czerpiące zyski z przemysłu turystycznego. Dlaczego w takim razie wspominany o Karlovacu? Ponieważ to właśnie tutaj w XIX wieku założony został słynny na całym świecie browar Karlovacka Pivovara. Aby uczcić światowy sukces, każdego roku w mieście odbywa się impreza określana mianem Dani Piva (Dni Piwa) będąca chorwacką wersją słynnego Oktoberfest. Jeśli pałacie sympatią do złotego trunku i macie ochotę na zabawę w iście chorwackim stylu, to koniecznie odwiedźcie Karlovac w ostatnich dniach sierpnia, gdyż to właśnie wtedy organizowane są Dani Piva.

Chorwacja to kraj pełen różnego rodzaju zabytków, w którym każdy z nas znajdzie przysłowiowe „coś dla siebie”. Jeśli pragniesz na własne oczy zobaczyć opisane powyżej miasta, a także spróbować regionalnych potraw i bawić się w rytmach tutejszej muzyki, to nie wahaj się dłużej i już dziś spakuj walizkę, zarezerwuj bilety lotnicze i… ruszaj w drogę. W końcu – cytując słowa chińskiego filozofa Laozi – „nawet najdalszą podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.