Wiadomości z Zabrza

Testy zawodowe higienistki stomatologicznej - jak wyglądają?

  • Dodano: 2021-07-12 09:30

Zdanie testów na higienistkę stomatologiczną jest niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Profesja ta wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, dlatego zdających czeka również egzamin praktyczny. Sprawdź, jak wyglądają test pisemny oraz dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, żeby zostać higienistką stomatologiczną. 

Testy zawodowe - higienistka stomatologiczna

    Praca w gabinecie stomatologicznym wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej oraz kwalifikacji zawodowych potwierdzonych dyplomem. Aby go otrzymać, należy zdać egzamin praktyczny i testy. Higienistka stomatologiczna, w odróżnieniu od asystentki, posiada uprawnienia do przeprowadzania niektórych zabiegów profilaktyczno-leczniczych. Z tego powodu odpowiednie wykształcenie oraz wiedza z zakresu anatomii są konieczne do podjęcia tego zawodu. 

O sukcesie na egzaminach decyduje przede wszystkim to, jak dobrze była przygotowana przyszła higienistka stomatologiczna. Szkoła w Katowicach stawia nie tylko na zajęcia teoretyczne, ale również praktyczne. Słuchacze mają dostęp do profesjonalnie wyposażonych pracowni, gdzie pod okiem zawodowych higienistek, asystentek i lekarzy uczą się obsługi nowoczesnego sprzętu stomatologicznego oraz przygotowują do pełnienia różnych zadań zawodowych. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie: https://policealna.gowork.pl/katowice/higienistka-stomatologiczna-z-implantologia.

Test zawodowy na higienistkę stomatologiczną - jak wygląda?

Test pisemny z kwalifikacji MED.02 (Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia) trwa około 60 minut i składa się z 40 pytań jednokrotnego wyboru. Do zdania egzaminu konieczne jest uzyskanie co najmniej 50 proc. punktów.

Przyszłe higienistki stomatologiczne muszą wykazać się na nim wiedzą z zakresu anatomii, fizjologii i patofizjologii narządu żucia, zabiegów i badań stomatologicznych, przepisów BHP w gabinecie dentystycznym, a także materiałów, leków, preparatów i instrumentów używanych podczas zabiegów. Poza tym wymagania egzaminacyjne dotyczą zagadnień z zakresu:

  • podstaw higieny dentystycznej, 
  • współpracowania z lekarzem dentystą w czasie wykonywania zadań zawodowych, 
  • prowadzenia dokumentacji gabinetu dentystycznego, 
  • edukowania pacjentów w zakresie profilaktyki stomatologicznej i promocji zdrowia, 
  • posługiwania się wybraną aparaturą zgodnie z procedurami,
  • zawodowego języka obcego,
  • kompetencji personalnych i społecznych,
  • organizacji pracy małych zespołów.

Oprócz testu zawodowego higienistka stomatologiczna musi również zdać egzamin praktyczny i uzyskać co najmniej 75 proc. możliwych punktów.  

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

    Osoby, które w przyszłości planują wykonywać zawód higienistki stomatologicznej, muszą ukończyć dwuletnią szkołę policealną w Katowicach. Kierunek jest w pełni bezpłatny - słuchacze nie ponoszą żadnych opłat za wpisowe, indeks, legitymację, egzaminy w sesji poprawkowej oraz liczne usługi w sekretariacie. W czasie zajęć poznają oni liczne zagadnienia teoretyczne m.in. z zakresu anatomii narządu żucia, propedeutyki stomatologicznej czy edukacji i promocji zdrowia w profilaktyce stomatologicznej. Na kierunku higienistka stomatologiczna w szkole w Katowicach słuchacze odbywają również zajęcia praktyczne w profesjonalnie wyposażonych salach zajęciowych. Do ich dyspozycji są np. fotel stomatologiczny z unitem, kamera wewnątrzustna, wstrząsarka, sterylizator, utwardzacz do wypełnień, mikropiaskarka i wiele innych. 

    Absolwenci szkoły mogą szukać zatrudnienia w poradniach i klinikach stomatologicznych, prywatnych oraz publicznych gabinetach, a także placówkach edukacyjnych. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.