Wiadomości z Zabrza

Terapia osoczem bogatopłytkowym

  • Dodano: 2022-05-19 10:45

Osocze bogatopłytkowe to w skrócie PRP, czyli Platelet Rich Plasma i jest jedną z najskuteczniejszych obecnie metod regenerowania uszkodzonych tkanek miękkich. Terapia osoczem bogatopłytkowym w ortopedii jest popularna i ogólnodostępna. Najczęściej stosuje się ją jako wsparcie leczenia chorób i stanów przeciążeniowych stawów. Czy osocze bogatopłytkowe jest skuteczne i w jaki sposób pomaga? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Dowiadując się, że jest możliwość skorzystania z terapii osoczem bogatopłytkowym, często pojawiają się pytania związane z jego skutecznością czy miejscem, z którego je pozyskać. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem pozyskiwanym z krwi autologicznej, najprościej mówiąc od pacjenta.

Osocze pozyskuje się z krwi pacjenta, która jest poddawana specjalnej “obróbce”, dzięki której uzyskuje się większe stężenie PRP. Krew zostaje odwirowana w specjalnie dedykowanej ku temu wirówce. Takie przygotowanie sprawia, że płytki krwi są bardziej skoncentrowane i zadziałają w sposób błyskawiczny.

Skuteczne działanie terapii osoczem bogatopłytkowym zostało potwierdzone przez naukowców. Po jego podaniu usprawnia się migracja fibroblastów do m.in. więzadeł, a także produkcja kolagenu. Osocze bogatopłytkowe w ortopedii pozytywnie oddziałuje również na inne istotne czynniki gojenia, takie jak: kolagen typu 1, dekoryna czy oligomeryczne białko macierzy chrzęstnej. Udowodnione zostało również, że wykorzystanie osocza może poprawić działanie stawów czy nawet leczyć ból.

Zalety terapii osoczem bogatopłytkowym

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w ortopedii posiada wiele zalet, dlatego bardzo często jest polecane przez lekarzy w przypadku leczenia chorób stawów. Zalety terapii osoczem bogatopłytkowym:

  • krótki czas trwania terapii - osocze podaje się za pomocą zastrzyku, a sam zabieg wykonuje się od 1 do 3 razy w zależności od potrzeb,
  • wysoka skuteczność działania, aż do ok. 90%,
  • mała bolesność zabiegu,
  • sam zabieg jest mało inwazyjny ze względu na metodę iniekcji,
  • bezpieczeństwo terapii - brak zakażeń czy reakcji alergicznych.

Kiedy warto skorzystać z terapii osoczem bogatopłytkowym?

Przy różnego rodzajach urazach i kontuzjach istnieje możliwość szybkiego polepszenia stanu zdrowia dzięki osoczu bogatopłytkowemu:

  • łokieć tenisisty,
  • ostrogi piętowe,
  • kolano skoczka i biegacza,
  • uszkodzenia ścięgien i mięśni,
  • kontuzje i choroby ścięgien oraz więzadeł,
  • stany zapalne kości,
  • złamania i brak zrostu po złamaniach.

W celu uzyskania porady czy terapia osoczem bogatopłytkowym będzie wskazania i najbardziej skuteczna zawsze warto skonsultować się z lekarzem ortopedą. Po konsultacji wskaże od najodpowiedniejszą drogę leczeniai z pewnością zaproponuje skuteczną terapię.

Terapia osoczem bogatopłytkowym w POST MEDICAL

W naszym Centrum Medycznym wykonujemy zabiegi przy użyciu osocza bogatopłytkowego. Skontaktuj się z nami, by uzyskać szczegóły na temat terapii. Jesteśmy tu dla Ciebie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.