Wiadomości z Zabrza

Sofa dwuosobowa - z funkcją rozkładania czy bez?

  • Dodano: 2022-05-26 15:45

W salonach meblowych dostępne są kompaktowe sofy dwuosobowe, które pozwalają zaaranżować stylową i funkcjonalną strefę wypoczynkową także w małym wnętrzu. Do wyboru pozostają sofy dwuosobowe z funkcją spania oraz modele nierozkładane. Na jaki wariant najlepiej się zdecydować?

Sofy dwuosobowe - rodzaje

Sofy dwuosobowe, ze względu na kompaktowe gabaryty, są często wybierane do niewielkich pokoi dziecięcych, młodzieżowych i gościnnych. Pojawiają się także w małych salonach i kawalerkach. Najmniejsze modele mierzą nieco ponad metr szerokości. Największe dwuosobówki – dwa razy więcej.

Klient ma obecnie szerokie pole manewru nie tylko w obszarze rozmiaru sofy, ale również stylu wykończenia oraz rodzaju, wzoru i kolorystyki obicia. Największy wybór czeka w segmencie modeli nowoczesnych. Popularne są także sofy dwuosobowe w stylu klasycznym, loftowym, glamour i angielskim. Tapicerka najczęściej jest materiałowa, nieco rzadziej skórzana – wykonana ze skóry naturalnej lub tańszej ekologicznej. Producenci mebli czasem wzbogacają tkaniny obiciowe o technologie ułatwiające dbanie o czystość.

Jednak główny dylemat osoby kupującej małą sofę dwuosobową może dotyczyć nie designu, ale obecności funkcji spania. W przeciwieństwie do większych wypoczynków, w segmencie mniejszych sof rozkładanych wybór jest bardziej ograniczony.

Dwuosobowa sofa rozkładana – czy i kiedy warto?

Sofy dwuosobowe z funkcją spania na ogół są trochę droższe i nieco bardziej masywne od modeli nierozkładanych z tej samej kolekcji. Porównaj np. sofy dwuosobowe z oferty Salonów Agata. Warto jednak zainwestować w dwuosobową sofę rozkładaną, jeżeli:

  • szukasz wielofunkcyjnego i estetycznego mebla do spania i wypoczynku, np. do małej kawalerki, pokoju gościnnego lub pokoju dziecka – sofa dwuosobowa z funkcją spania codziennego może zastąpić tradycyjne łóżko sypialniane;
  • w mieszkaniu nie masz wydzielonego odrębnego pokoju gościnnego – małe sofy dwuosobowe pozwalają zorganizować wygodne miejsce do spania dla jednego, a nawet dwojga Twoich gości.

Na rynku znajdziesz obecnie droższe i tanie sofy dwuosobowe rozkładane. Trzeba wiedzieć, że różnią się one nie tylko rozmiarem czy designem, ale przede wszystkim zastosowanym systemem rozkładania. Od wdrożonego mechanizmu zależą wygoda korzystania z funkcji spania oraz obecność i położenie pojemnika na pościel.

Jaki mechanizm rozkładania dwuosobowej sofy wybrać?

Do wyboru pozostają różne rozwiązania. Największą popularnością cieszą się sofy dwuosobowe z mechanizmem wózkowym. Rozkładanie kanapy z tzw. wózkiem polega na wysunięciu siedziska i włożeniu materaca w odpowiednie miejsce - bez konieczności odsuwania mebla od ściany. Uzyskana powierzchnia do spania jest całkiem spora i wygodna.

Innym często spotykanym, nowoczesnym systemem rozkładania małych kanap jest tzw. amerykanka. Mechanizm pozwala automatycznie rozłożyć sofę poprzez przyciągnięcie do siebie jej dolnej części i zamknięcie pojemnika na pościel.

Gdy dwuosobowa sofa ma zastępować w mieszkaniu łóżko, warto zdecydować się model otwierany do przodu ze stelażem włoskiem. Po złożeniu oparcia, z siedziska wyciąga się metalową ramę z materacem. Otrzymana powierzchnia do spania jest stabilna i bardzo komfortowa.

Podsumowanie

Sofy dwuosobowe z funkcją spania mogą pełnić podwójną rolę - designerskiego mebla wypoczynkowego i komfortowego łóżka. Dlatego świetnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, w których od czasu do czasu ktoś śpi na wypoczynku. Zależy Ci na możliwie najlżejszej wizualnie formie i szerokim wyborze modeli, a sofa nie będzie wykorzystywana jako łóżko? W takim przypadku rozejrzyj się za modelem nierozkładanym.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.