Wiadomości z Zabrza

Rodzaje mechanizmów w zegarkach. O czym pamiętać przed zakupem nowego modelu? 

  • Dodano: 2021-11-18 10:00

Każdy zegarek to osobna historia, jednak najczęściej za ich działanie odpowiedzialne te same, znane od lat mechanizmy. W ofercie wielu sklepów są również czasomierze wyposażone w mechanizmy kwarcowe. automatyczne, solarny oraz mechaniczne. Przed zakupem wymarzonego akcesorium warto dowiedzieć się, co tak właściwie je odróżnia. 

Zegarki napędzane mechanicznie i automatycznie. Bez nakręcania ani rusz

Najstarszym ze stosowanych w zegarkach mechanizmów jest ten – nomen omen – mechaniczny, którego początki sięgają jeszcze czasów średniowiecznych. Dziś czasomierze z tym napędem wyszły już nieco z mody i cieszą się szczególnym uznaniem przede wszystkim ze strony kolekcjonerów. Energia potrzebna do poruszania wskazówkami wytwarza się tu za pomocą sprężyny napędowej, naciąganej poprzez kręcenie koronką. Podobnie wygląda to w przypadku napędu automatycznego, z tą różnicą, że w tej konstrukcji stosowany jest specjalny rotor, zwany też wahnikiem, obracający się w trakcie ruchu nadgarstka – nie zachodzi tu więc konieczność nakręcania, jeśli czasomierz nosimy na nadgarstku regularnie. Masową produkcję zegarków z mechanizmem automatycznym,  rozpoczęto w latach 20. XX wieku, choć jego początki sięgają wieku XVIII.

Załóż i zapomnij. Na jakiej zasadzie działają zegarki kwarcowe i solarne? 

Zegarki z mechanizmem kwarcowym pojawiły się na rynku pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Zasada działania opiera się tu o tzw. zjawisko piezoelektryczne. Ładunki elektryczne, które pojawiają się na powierzchni umieszczonego w zegarku kryształu (kwarcu), wprawiają go w drgania, w wyniku czego powstają impulsy. Te następnie, po przejściu przez system dzielników, wprawiają wskazówkę w ruch lub zmieniają cyfry na wyświetlaczu. Zastosowanie mechanizmu kwarcowego wpływa na precyzję odmierzania czasu i bezawaryjność. Nie trzeba też zaprzątać sobie głowy nakręcaniem zegarka. Należy jednak pamiętać, że co kilka lat zachodzi tu  konieczność wymiany baterii – najlepiej zrobić w autoryzowanym zakładzie zegarmistrzowskim. Mechanizm kwarcowy szeroko stosuje się m.in. w czasomierzach jednego z najbardziej uznanych producentów – Adriatica https://novotime.pl/firm-pol-1467385559-ADRIATICA.html. W ofercie sklepu Novotime dostępne są również modele automatyczne. Niezależnie od dokonanego przez nas wyboru, za jakością przemawia tu ponad 150-letnia historia szwajcarskiej firmy. 

Na podobnej zasadzie, jak zegarki kwarcowe, działają również te wyposażone w mechanizm solarny – z tą różnicą, że zamiast baterii w ich wnętrzu znajdziemy akumulator zasilany promieniami słonecznymi. A to oczywiście zapewnia to długowieczność działania. Jednocześnie mechanizm solarny jest przyjazny dla środowiska, bo nie zachodzi tu konieczność częstej wymiany baterii. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.