Wiadomości z Zabrza

Przegląd rejestracyjny - dlaczego się go przeprowadza i kto jest w stanie to zrobić?

  • Dodano: 2021-05-06 14:15, aktualizacja: 2022-12-06 09:16

Każdy posiadacz samochodu dowolnego rodzaju musi zdawać sobie sprawę z tego, jak ważny jest przegląd rejestracyjny w całym procesie pozyskiwania go i wprowadzania we właściwy ruch. Jest on czymś istotnym nie tylko ze względu na prawo. Na czym polega ta właśnie jego istotność? Dlaczego tak właściwie się go przeprowadza i w jaki sposób to zrobić, by wszystko odbyło się z zachowaniem należytych norm i zasad? O tym wszystkim zamierzamy opowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego przeprowadza się przegląd rejestracyjny?

Przegląd rejestracyjny jest czymś, co jest aktualnie wymagane przez przepisy polskiego prawa. Właśnie to jest powodem tego, że zdecydowana większość ludzi po niego sięga. Ten przymus jednak nie jest jedyną przyczyną tego stanu rzeczy. Kolejną, wydawałoby się znacznie poważniejszą i na pewno znacznie bardziej istotną jest kwestia bezpieczeństwa. W czasie przeglądu sprawdza się bowiem dokładnie stan techniczny pojazdu pod każdym, nawet najmniejszym i z pozoru najmniej znaczącym kątem. W jego trakcie wychwytuje się wszelkiego rodzaju defekty w aucie - niektóre z tych, które nie mają większego znaczenia i nie dyskwalifikują go z poruszania się po drogach, a często i takie, które to robią i wymagają naprawy. W czasie przeglądu całe auto jest poddawane szczegółowej diagnostyce wskazującej również to, jak wygląda stan jego zużycia.

Przegląd rejestracyjny to zatem nie tylko obowiązek, który należy odbębnić. To coś, o co należy zadbać wyłącznie dla własnego dobra. Po to, aby korzystać z auta w sposób świadomy i bezpieczny, bez obawy o własne bezpieczeństwo.

Jak wybrać firmę, która będzie w stanie się go dopuścić?

Z uwagi na to, że niemal każdy człowiek posiada obecnie swój własny samochód, na rynku powstało całe mnóstwo firm wykonujących przeglądy rejestracyjne (ale nie tylko je). Jak zatem wybrać taką, która rzeczywiście sprawdzi się w akcji, a zlecone jej zadanie wykona z należytą dozą skrupulatności, przy zwracaniu uwagi na każdy detal? Można tutaj postawić na firmę znaną i sprawdzoną, cieszącą się sporym zainteresowaniem na rynku. Przykładem takiej jest Cemot, które działa już od prawie trzydziestu lat. Można też sięgnąć po podmiot mniej znany, niemniej jednak bardzo solidnie prezentujący się. Na co wtedy warto zwracać uwagę? Poniżej przedstawiamy rzeczy absolutnie podstawowe.

  • Sprzęt, jakim dysponuje firma - warsztaty dokonujące przeglądów powinny być w stanie rozpoznać stan techniczny auta bez demontażu lub z zaledwie częściowym demontażem. Zapewni to autu bezpieczeństwo, ale i zredukuje koszt całego przedsięwzięcia. Sprzęt, jakim dysponuje usługodawca powinien działać szybko i sprawnie, ale też pozwalać na precyzyjne określenie kondycji konkretnego samochodu. Im więcej takowego dana firma będzie posiadać, tym więcej rzeczy sprawdzi, co powinno być rzeczą jak najbardziej pożądaną.
  • Doświadczenie - im więcej pozytywnie zakończonych przeglądów ma za sobą konkretna firma, tym lepiej dla niej i powierzanego jej samochodu. Doświadczenie to nie tylko kwestia związana z samą firmą, ale i z pracownikami, którzy w niej pracują, a którzy mają bezpośredni kontakt z każdym autem.
  • Kompleksowość działań - jest to coś zwykle ściśle związanego ze sprzętem. Firma, z usług której się korzysta powinna być w stanie sprawdzić wszystko, co ma jakikolwiek wpływ na bezpieczeństwo poruszania się samochodem. Dobrze byłoby jednak, gdyby zwracała uwagę również na mniej istotne aspekty.
  • Terminowość - tuż po nabyciu pojazdu zupełnie naturalnym jest to, że chce się móc jak najszybciej z niego skorzystać. Ważne jest zatem, żeby firma podejmująca się przeglądu była w stanie wykonać go szybko, ale przede wszystkim na czas. To właśnie określenie terminu jego oddania jest tutaj istotne.
  • Usługi dodatkowe - serwis samochodowy dokonujący przeglądów powinien przy okazji potrafić pozbyć się ewentualnych usterek znajdowanych w ich trakcie.

Warto wiedzieć: nie każda firma zajmująca się przeglądami rejestracyjnymi jest w stanie wziąć pod lupę samochód absolutnie każdej marki. Warto upewnić się zatem również co do tego - brak wsparcia dla własnego auta może kompletnie dyskwalifikować daną firmę.

Naturalnie rzecz biorąc - z uwagi na bogactwo różnych firm działających na rynku - warto porównywać różne podmioty proponujące przeglądy rejestracyjne. Tylko w taki sposób będzie się mogło mieć pewność, że postawi się na ten rzeczywiście godny zaufania. Taki, z którego usług będzie się finalnie zadowolonym.

Podsumowanie

Przegląd rejestracyjny jest czymś, czego musi się podjąć każdy kierowca - zarówno ten dopiero rozpoczynający swoją przygodę z jazdą i znajdujący się świeżo po nabyciu samochodu, jak i ten, dla którego kupione właśnie auto jest zaledwie kolejnym z wielu. Nie wynika to przy tym wyłącznie z przepisów stanowionych przez polskie prawo, ale i z kwestii związanych z bezpieczeństwem na drodze. Dlatego też warto uczynić z tego priorytet, a przede wszystkim wybrać firmę, która będzie w stanie w sposób jak najbardziej fachowy przeprowadzić taki przegląd. Wtedy też będzie się miało pewność, że pojazd sprawdzi się w warunkach, w jakich planuje się go wykorzystywać.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.