Wiadomości z Zabrza

Projekt domu dla seniora - czym kierować się przy zakupie?

  • Dodano: 2017-10-26 13:45

Najczęściej na budowę domu decydują się młode rodziny. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybudować dom na jesień życia. Takie rozwiązanie jest coraz modniejsze w krajach Zachodniej Europy oraz w USA. Teraz ma też wielu zwolenników w Polsce.

Posiadanie własnego domu z ogrodem jest często marzeniem wielu z nas. Gdy dotychczas nie udało się go zrealizować, na przykład ze względu na konieczność mieszkania w mieście, gdzie do pracy mamy najbliżej, warto pomyśleć o przeprowadzeniu się do swojego domu na emeryturę czy też wcześniej. Wówczas będzie można uciec od hałasu i tłoku miasta i zamieszkać w malowniczym zakątku, gdzie czas płynie powoli.

Dom dla seniora możemy zakupić już jako gotowy od dewelopera, ale również możemy go wybudować. To drugie rozwiązanie pozwoli nam na wcielenie w życie naszych indywidualnych pomysłów. Do wyboru mamy obecnie różnorodne gotowe projekty domów, możemy też udać się do architekta, który wyrysuje projekt na zamówienie. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chodzi o dom dla seniora?

 

Dom parterowy – tani w utrzymaniu i komfortowy w użytkowaniu

Dla seniorów świetną propozycją będzie dom parterowy. Zwykle seniorzy mieszkają wtedy razem jako małżeństwo i okazyjnie przyjmują gości, dlatego nie ma potrzeby budowy sporego budynku. Dlatego świetnym wyborem będzie właśnie projekt domu parterowego, który będzie dawał komfortową przestrzeń do zamieszkania, a także będzie niedrogi w realizacji.

W domu parterowym nie ma również przeszkód architektonicznych dla seniorów – jako że nie ma schodów, po domu można poruszać się bezpiecznie. Dom taki nie musi być też kosztowny w utrzymaniu – najlepiej wybrać do niego bezobsługowe ogrzewanie, na przykład gazowe, które przy dobrej izolacji i małej przestrzeni do ogrzania nie jest wcale bardzo drogie. Oczywiście, w zależności od indywidualnych potrzeb seniorów możemy też przystosować aranżację.

Fot. Nowoczesne projekty małych domów - Dom.pl

Gotowe projekty domów jednorodzinnych można sprawdzić już teraz on-line


Jeśli myślisz o takiej inwestycji, z projektami domów możesz zapoznać się już teraz przez internet. Aktualnie bardzo popularne są serwisy zajmujące się sprzedażą projektów gotowych. Są one przygotowywane przez renomowane biura architektoniczne, które w ofercie posiadają bardzo szeroką gamę różnych projektów domów parterowych oraz innych domów, które sprawdzą się dla seniora.

Pamiętajmy o tym, żeby dopasować także projekt domu dla seniora do działki, na której ma być on ustawiony. Pod uwagę musimy wziąć także Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego czy wystąpić o warunki zabudowy, a także pamiętać o tym, że wymiary działki mają tutaj też duże znaczenie, ponieważ budynek nie może być usytuowany zbyt blisko granicy działki i sąsiednich budynków na okolicznych działkach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.