Nie jest tajemnicą, że Niemcy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. W związku z tym, domy spokojnej starości są tam często oblegane. Podczas największych fal koronawirusa gwałtownie rosło zapotrzebowanie na wynajęcie opiekunki i nadal rośnie. Przyczyna jest oczywista: coraz więcej rodzin rezygnuje z domów opieki, bo nie chcą wystawiać bliską osobę na zarażenie. W grę wchodzą również duże koszty: miesięczny pobyt w domu opieki w Niemczech może wynieść nawet do 5 tys. euro. Mało którą rodzinę stać na tak duży miesięczny wydatek i nawet zapomogi od rządu nie zawsze są w stanie pomóc.
Opiekunka osób starszych w Niemczech to obopólna korzyść
Z tych powodów praca jako opiekunka w Niemczech dla Polek jest coraz więcej. Usługi polskiej opiekunki są dla niemieckiego obywatela najtańszymi ze wszystkich możliwości, zwłaszcza od domu opieki. Poza tym Polki znane są z zaradności i stawiania członków rodziny na pierwszym miejscu, co przejawia się też większą empatią w relacjach z podopiecznym. Mimo tego, że dla niemieckiej rodziny świadczenia polskiej opiekunki są wyjątkowo tanie, dla polskiego pracownika są wyjątkowo atrakcyjne. Zarobki są zależne oczywiście od specyfikacji zlecenia i poziomu języka, ale średnio sięgają ok. 6-7 tys. zł netto miesięcznie.
Praca: opiekunka w Niemczech. Jak zacząć?
Oczywiste jest, że aby pracować w opieka nad osobami starszymi Niemcy, trzeba znać język. Aczkolwiek poziom nie musi być bardzo wysoki, w zupełności wystarczy komunikatywny, który pozwala na poinformowanie seniora o podstawowych czynnościach. Wiele agencji opiekunek oferuje darmowe lekcje niemieckiego, w tym Veritas Opieka. Firma posiada również Pogotowie Języka Niemieckiego, zawsze dostępne w nagłych przypadkach.
W razie podjęcia decyzji agencja gwarantuje dojazd na miejsce zlecenia, opiekę koordynatora oraz umowę zawartą w całości po polsku.
Jeśli wciąż nie jesteś pewna, czy ta praca byłaby dla Ciebie, skontaktuj się z agencją, a konsultant odpowie na wszystkie Twoje pytania i przeprowadzi odpowiednio wywiad.