Wiadomości z Zabrza

Pierwsza zastawa stołowa dla dzieci - na co zwrócić uwagę przed jej zakupem

  • Dodano: 2022-03-30 11:30

Pierwsza zastawa stołowa dla dzieci to element, którego nie powinno zabraknąć w Twojej kuchni, jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko samodzielnego jedzenia posiłków. Duże sztućce dla dorosłych nie ułatwią mu bowiem tego zadania, podobnie jak klasyczne ceramiczne talerze, które dodatkowo mogą stać się niebezpieczne w dłoniach malucha. Dlatego też podpowiadamy, jakie sztućce i naczynia dla dzieci wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Z jakich elementów powinna składać się pierwsza zastawa stołowa dla dzieci?

Zastawa stołowa dla dzieci powinna przede wszystkim składać się z odpowiednio dopasowanych do ich wieku sztućców dla dzieci, które cechują się nie tylko mniejszym rozmiarem, ale także bezpiecznym zakończeniem, minimalizującym ryzyko skaleczeń czy wypadków podczas posługiwania się nimi przez malucha. Dodatkowo tego typu dziecięce sztućce wyróżniają się również odpowiednio wyprofilowanym kształtem, który ułatwia ich utrzymywanie w dłoniach przez małe rączki. 

Oprócz tego kompletując zastawę stołową dla dzieci, warto również zainwestować w różnorodne naczynia. Nie tylko talerzyk, ale także:

  • głęboki talerz, w którym można podać zupę,
  • miseczki, idealne do kaszek i musów,
  • małe talerzyki,
  • bidony, doskonale sprawdzające się poza domem,
  • kubeczki do picia, zapobiegające wylewaniu się z nich cieczy.

Nauka samodzielnego jedzenia przez dziecko z pewnością nie będzie również przebiegać w czystości. To normalne, że dziecko będzie chciało, zwłaszcza na początku, sprawdzić konsystencję wszystkich potraw za pomocą rączek. Do tego nie zawsze uda mu się trafić łyżeczką do buzi. Dlatego też kompletując pierwszą zastawę stołową dla dziecka, warto dodatkowo zaopatrzyć się także w kolorowe śliniaczki, które skutecznie zabezpieczą ubranka przed uporczywymi plamami z marchewki czy innych pokarmów. W wersji z innowacyjną kieszonką, do której wpadać będzie jedzenie, pozwolą one także zminimalizować ilość zabrudzeń wokół krzesła po każdym posiłku. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając pierwsze sztućce i naczynia dla dzieci?

Ilość dostępnych naczyń dla dzieci na rynku może przyprawić o niemały zawrót głowy. Wybierając je, należy jednak głównie zwrócić uwagę na to, czy są one bezpieczne w użytkowaniu, czyli pozbawione ostrych krawędzi oraz odporne na stłuczenia. Dodatkowo warto również, aby posiadały na swoim spodzie specjalne elementy antypoślizgowe, takie jak gumowe kółka czy przyssawki, dzięki którym talerz nie będzie uciekał przy każdej próbie pobierania z niego posiłku przez dziecko. W przypadku kształtu, jaki powinny mieć naczynia dla dzieci, wbrew pozorom talerzyki z przegródkami nie są najlepszym rozwiązaniem. Choć ułatwiają one estetyczne podanie posiłków, nabieranie z nich porcji za pomocą sztućców jest o wiele trudniejsze niż z klasycznych naczyń. 

Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na to, czy wybrane naczynia dla dzieci można myć w zmywarkach, dzięki czemu nie trzeba będzie tracić czasu na stanie przy zlewie. Jeśli chodzi natomiast o ich kolorystykę, w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń. Ciekawym rozwiązaniem są zastawy dla dzieci w kształcie zwierzątek, które mogą zachęcić malucha do samodzielnego jedzenia.

Z jakich materiałów najlepiej wybierać sztućce i naczynia dla dzieci?

Pierwsza zastawa dla dzieci musi być przede wszystkim odporna na uderzenia i spadanie. Dziecko uczące się dopiero samodzielnie jeść, na początku będzie głównie bawić się  jedzeniem i tym, na czym się ono znajduje. W starszym wieku ruchy malucha również mogą być nie do końca skoordynowane, w związku z tym naczynia dla dzieci z pewnością bardzo często będą lądować na ziemi. Dlatego też, jeśli chodzi o materiał, z jakiego powinny być one wykonane, najlepszym wyborem jest plastik lub tworzywo bambusowe. 

Wybierając plastikowe naczynia i sztućce dla dzieci, należy natomiast zwrócić uwagę na to, czy materiał, z jakich są one wykonane, posiada wszelkie atesty wskazujące, że są one przeznaczone do kontaktu z żywnością. Oprócz tego nie powinny one także zawierać szkodliwego BPA czy innych toksycznych i szkodliwych dla zdrowia dziecka substancji. 

Gdzie kupić pierwszą zastawę stołową dla dzieci?

Choć zastawę stołową dla dzieci znaleźć można w wielu różnorodnych miejscach, nie zawsze ich jakość jest odpowiednia. Chcąc więc kupić wysokiej jakości i trwałe pierwsze sztućce dla dzieci oraz naczynia, najlepiej zdecydować się na sklep taki jak Malulu, w którym nie tylko będzie można bez problemu skompletować zastawę stołową dla dzieci, ale także mieć pewność, że będzie ona bezpieczna. Znaleźć w nim można szeroki wybór naczyń, sztućców i akcesoriów przydatnych podczas nauki dziecka samodzielnego jedzenia, a także praktyczne zestawy naczyń w wielu wzorach, kształtach i kolorach do wyboru, które posiadają odpowiednie certyfikaty, dzięki którym można w nich podawać posiłki maluchom bez obaw o ich zdrowie czy bezpieczeństwo. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.