Wiadomości z Zabrza

Oszustwa na portalach randkowych – co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2023-12-21 12:15

Samotność to plaga XXI wieku. Nic więc dziwnego, że poszukujemy życiowego partnera nie tylko w swoim najbliższym otoczeniu, ale również w internecie. Portale randkowe przeżywają prawdziwe oblężenie chętnych do poznania swojej drugiej połówki. Niestety wraz z nimi, pojawiają się osoby, które nie mają uczciwych zamiarów i próbują na różne sposoby oszukać nowo poznane osoby. I temu właśnie poświęcimy poniższy tekst. Przybliżymy w nim 5 często spotykanych prób oszustwa na portalach randkowych. Zaczynajmy.

Oszustwo różne ma oblicza

Termin oszustwo w przypadku portali randkowych jest bardzo pojemny. W jego ramach możemy ująć zarówno rozczarowanie, utratę pieniędzy, jak i próbę szantażu czy napaści. Dlatego omówimy zaledwie 5 przypadków, które dadzą pewne światło na problem.

Jakie typu oszustw na portalach randkowych możemy spotkać?

1. Zbyt idealny, wręcz nierealny profil

Koloryzowanie profili, wstawianie idealnych zdjęć to częsta praktyka na portalach randkowych. Czym innym jest jednak próba zrobienia lepszego wrażenia, a czym innym oszustwo polegające na tworzeniu nierealnego profilu,
którego celem jest zwrócenie uwagi jak największej liczby potencjalnych osób do randkowania. Najłagodniejszym skutkiem takiego nierealnego profilu jest ogromne rozczarowanie, o ile już dojdzie do spotkania na żywo z taką osobą. Bardzo często też takie profile służą do wzbudzenia zaufania, aby w późniejszym czasie spróbować poważniejszego oszustwa.

2. Kawaler, panna, która tak naprawdę ma żonę, męża

Kolejne oszustwo na portalach randkowych jest już z niego wyższej półki, jeśli można tak to nazwać. Chyba nikt nie chciałby, aby osoba, którą poznaliśmy i z którą zaczynamy się regularnie spotykać okazała się żonatym panem, panią z dwójką dzieci. Niestety, pewien odsetek osób na portalach „oszukuje” podając swój faktyczny stan cywilny.

3. Nowo poznana osoba jest nadzwyczaj wścibska i zaczyna wypytywać nas o szczegóły z życia

Tak zdobyte informacje może wykorzystać później np. do proszenia nas o pomoc finansową. To jedno z najczęściej spotykanych oszustw bazujących na współczuciu. Oszust wymyśla różne historie, które mają uwiarygodnić jego trudną sytuację, aby następnie poprosić nas na 500-1000 zł, a nawet większą sumę. Znajdując co miesiąc 10 takich osób, może stworzyć sobie w ten sposób źródło utrzymania. Aby udaremnić tego typu oszustwo na portalach randkowych ważne jest, aby każda poszkodowana osoba zgłaszała ten fakt zarówno na Policji, jak i administracji portalu randkowego.

4. Nowo poznana osoba bardzo szybko dąży do poznania na żywo, ale w miejscu prywatnym

Rodzi to ryzyko napaści na tle seksualnym, ewentualnym szantażem z wykorzystaniem zdjęć, filmów z intymnych sytuacji. Dlatego nigdy nie umawiaj się z nieznaną osobą poza miejscem publicznym typu kawiarnia, restauracja. Park, las, wycieczka za miasto lub – co gorsza – zaproszenie nieznajomego do siebie, lub pójście do obcej osoby to narażenie się na ogromne ryzyko.

5. Poznana osoba zbyt szybko wyznaje nam miłość i chce z nami zamieszkać

Nie każde oszustwo na portalach randkowych musi wiązać się bezpośrednio z utratą pieniędzy bądź napaścią. Równie ryzykowne mogą być relacje, a raczej uwikłanie w niebezpieczną relację z osobą z różnego typu zaburzeniami. Jeśli ktoś po kilku spotkaniach deklaruje nam miłość, proponuje małżeństwo, wspólne zamieszkanie, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Jest wielce prawdopodobne, że osoba taka ma nieczyste zamiary, lub cierpi na jakieś zaburzenie np. syndrom przywiązania.

Zdrowy rozsądek zawsze w cenie

Jak widać na tych kilku przykładach, pułapek, które czyhają na portalach randkowych jest całe mnóstwo. Dlatego najlepszym co możemy zrobić to zachować tzw. zdrowy rozsądek i dystans do tego co widzimy i słyszymy. Ostrożności nigdy nie za wiele. Trzymając się tych zasad, warto odstawić na bok romantyczne wizje z filmów. Życie to nie bajka, pomimo że czasem tak próbuje się je przedstawiać. Miłość to wspaniała sprawa, ale czasem odpuszczenie sobie je poszukiwań na jakiś czas może dobrze nam zrobić.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.