Wiadomości z Zabrza

Ogrzewanie na podczerwień a ogrzewanie konwektorowe

  • Dodano: 2021-08-23 07:00, aktualizacja: 2021-08-23 07:16

Ogrzewanie na podczerwień to bardzo efektywna metoda ogrzewania domu. Zapewnia szybki efekt równomiernego ogrzania pomieszczenia i znajdujących się w nim przedmiotów. Technologia wzoruje się na naturalnym źródle ciepła, jakim jest słońce.

Tanie ogrzewanie na podczerwień
Naturalne źródła ciepła wykorzystywane były przez człowieka w celu ogrzewania już od wielu lat, jednakże wprowadzenie nowoczesnych technologii pozwoliło na zwielokrotnienie efektywności tego procesu.

Ogrzewanie na podczerwień, działanie
Emisja ciepła podczerwonego emitowanego przez słonce odbywa się poprzez promieniowanie podczerwone. Istotną cechą tego promieniowania, wykorzystywaną z powodzeniem w celu ogrzewania domu jest fakt, że takie promieniowanie zapewnia jednakowy i równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Takie promieniowanie nie wypływa na wzrost temperatury samego powietrza, lecz znajdujących się w zasięgu jego działania przedmiotów. Mogą to być między innymi ściany pomieszczenia, meble i inne elementy wyposażenia. Oczywiście promieniowanie podczerwone wpływa również na organizm człowieka, dając wrażenie przyjemnego ciepła.

Ogrzewanie na podczerwień a ogrzewanie konwektorowe
Istotna różnica pomiędzy ogrzewaniem pomieszczeń za pomocą działania promieniowania podczerwonego, a tradycyjnie stosowanym ogrzewaniem konwektorowym polega na tym, że jak wspomniano powyżej promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza we wnętrzu, a jedynie znajdujące się w zasięgu promieniowania przedmioty. Ogrzewanie konwektorowe przede wszystkim ogrzewa powietrze we wnętrzu pomieszczenia. Wpływa to zdecydowanie na większą efektywność ogrzewania za pomocą promieniowania podczerwonego, w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem konwektorowym. Dodatkowo, wykorzystując tą technologię uzyskuje się szybki efekt odczuwania wzrostu temperatury w danym pomieszczeniu. Nie trzeba bowiem czekać, jak w przypadku ogrzewania konwektorowego, aż nagrzeje się powietrze i dopiero w konsekwencji tego pomieszczenie. Dodatkowo ciepłe ogrzewane powietrze unosi się do góry, przez co konieczne jest dostarczanie dużych ilości ciepła dla zapewnienia optymalnej temperatury wewnątrz całego pomieszczenia. Należy również pamiętać o tym, że wraz z ruchem powietrza podczas ogrzewania konwektorowego, dochodzi do przemieszczania się cząstek kurzu oraz wysuszenia powietrza. Są to bardzo negatywne zjawiska z punktu widzenia zdrowia człowieka, zwłaszcza w przypadku osób chorujących na alergie. Ogrzewanie domu za pomocą promieniowania podczerwonego jest zatem szybkie i efektywne i korzystne dla zdrowia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.