Wiadomości z Zabrza

Oczomyjki jako istotny element ochrony zdrowia i życia pracownika

  • Dodano: 2017-11-30 08:00, aktualizacja: 2017-11-30 12:52

Wzrok to bez wątpienia jeden z podstawowych zmysłów. Jego utrata bądź trwałe uszkodzenie eliminuje człowieka z normalnego funkcjonowania. Dlatego staramy się dbać o nasze oczy, chronić na co dzień, ale przede wszystkim w miejscu pracy, zwłaszcza jeżeli są tam narażone na kontakt z substancjami szkodliwymi. Taką ochronę powinien też gwarantować pracodawca. Wielu przedsiębiorców w trosce o dobro pracowników instaluje urządzenia sanitarne, które to bezpieczeństwo wzmacniają. Z pewnością należą do nich natryski bezpieczeństwa.

Czym są popularne oczomyjki?

Myjka do oczu, zwana też skrótowo oczomyjką to część natrysku bezpieczeństwa. Stanowi rodzaj urządzenia ratowniczo-ochronnego, więc powinna znajdować się na wyposażeniu każdego miejsca pracy, gdzie pracownik będzie szczególnie narażony na kontakt z substancjami toksycznymi, łatwopalnymi, wybuchowymi i żrącymi jak kwasy, sole czy zasady. Konstrukcja tego sprzętu opiera się na zasadzie kranu. Po ręcznym uruchomieniu zaworu dźwigniowego typu PUSH lub pedała nożnego, zazwyczaj umieszczonego pod misą, następuje wypływ wody. Strumień wody powinien być ukierunkowany bezpośrednio na gałki oczne i ich okolice. Woda pod ciśnieniem szybko i dokładnie wypłukuje lub rozcieńcza substancje szkodliwe. Niezwykle istotny jest tutaj czas i jakość natrysku bezpieczeństwa. Dlatego sprzęt ten musi znajdować się blisko strefy zagrożenia i być w każdej chwili gotowy do użycia. Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to w praktycznie w każdym modelu producenci stawiają na najlepsze materiały. Wylewki natrysków bezpieczeństwa i misy myjek do oczu są zazwyczaj wykonane z elastycznego, odpornego na uderzenia PP. Natomiast do wykonania rur wykorzystuje się stal galwanizowaną pokrytą zieloną powłoką epoksydową, która ogranicza procesy korozyjne zapewniając wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie.

Oczomyjki - jakie rodzaje wyróżniamy?

Podstawowym rodzajem myjki do oczu jest model z wężem zasilającym montowany w blacie. Pojedynczą głowicę napowietrzającą wodę uruchamia się za pomocą dźwigni ręcznej, która otwiera zawór. Istnieje także możliwość zainstalowanie dwóch głowic napowietrzających w których znajdują się filtry zatrzymujące zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej. Ciekawe rozwiązanie stanowi montaż myjki bezpośrednio na kranie laboratoryjnym, gdzie przełącznik umożliwia uruchomienie wypływu wody. Tak naprawdę wybór rodzaju oczomyjki i całego natrysku bezpieczeństwa zależy od uwarunkowań w miejscu instalacji i ogólnej specyfikacji miejsca pracy. Istnieją modele montowane do ściany, podłogi czy blatu. Prysznice bezpieczeństwa przeważnie instaluje się do sufitu. W miejscach o niewielkiej powierzchni często wykorzystuje się rozwiązanie dające możliwość montażu urządzenia łączonego – natrysku i oczomyjki. Najważniejsza jest jednak niezawodność urządzenia i jego dostępność w miejscu zagrożenia. Wszystkie rodzaje oczomyjek dostępne są w sklepie internetowym https://higieniczny.pl/oczomyjki.html gdzie można uzyskać fachową pomoc w zakresie wyboru odpowiednich urządzeń.

Natryski bezpieczeństwa a kwestie prawne.

Jednostki, które decydują się na nabycie i zainstalowanie tego typu urządzeń często kierują się regulacjami prawnymi. Czy pracodawca może sam zainstalować natrysk bezpieczeństwa? Czy istnieją konkretne normy prawne, które to regulują? Czy za brak wymaganych atestów lub opinii zgodności grożą kary? Warto zaznaczyć, że oczomyjki nie należą do grupy sprzętów medycznych. Nie zostały też sklasyfikowane jako środki ochrony indywidualnej, ponieważ nie wspomina o nich rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 roku. Rozporządzenie to odnosi się do zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej – Dz. U. z 2005 r. nr 259, poz. 2173. Natomiast jeżeli przyjmiemy, że natrysk bezpieczeństwa będzie spełniał funkcję ratowniczą, powinniśmy opierać się na wymaganiach normy EN 15154. Zasada ta definiuje awaryjną oczomyjkę jako sprzęt przeznaczony do dostarczania płynu w celu spłukania z powierzchni oka lub rozcieńczenia substancji szkodliwych. Wówczas norma uwzględnia takie czynniki jak czystość, temperatura oraz kierunek strumienia wody, jej ilość czy sposób uruchamiania urządzenia. Przyjmując, że w myśl rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r., które dotyczy ogólnych przepisów bezpieczeństwa oraz higieny pracy (Dz. U z 2003 r. nr 169, poz. 1650) pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. W tym kontekście warto zainwestować w profesjonalny natrysk spełniający wymogi normy EN 15154, który posiada opinię CIOP i atest PZH.

Kto najczęściej korzysta z takich urządzeń?

Z tego typu urządzeniami sanitarnymi spotkamy się wszędzie tam, gdzie pracownik jest narażony na kontakt z substancjami szkodliwymi. Są to przede wszystkim laboratoria chemiczne, ale również magazyny do składowania substancji chemicznych oraz wszelkiego typu zakłady trudniące się obróbką i lakierowaniem drewna, galwanizowaniem, chlorowaniem, odlewnie metalu, malarnie czy akumulatorownie. Miejsca w których można skorzystać z oczomyjek są zawsze dokładnie oznaczone, w zależności czy mamy do czynienia z samym prysznicem do przemywania oczu czy z kompletnym natryskiem bezpieczeństwa. Zazwyczaj sygnalizują to duże, zielone tablice z białymi nadrukami. Wiele miejsc w trosce o bezpieczeństwo pracownika decyduje się zainstalować myjkę do oczu, mimo iż nie ma takiego nakazu. Obecnie są to urządzenia dosyć powszechne, z którymi spotykamy się także w branżach zajmujących się oczyszczaniem ścieków, uzdatnianiem wody czy w zakładach produkcyjnych, gdzie podczas obróbki materiałów uwalniają się drobne cząstki i pył. Zdrowie i życie pracownika jest chronione prawem, ale nie tylko to skłania pracodawców by przykładali większą uwagę do bezpieczeństwa miejsca pracy. Utrata lub znaczne pogorszenie wzroku natychmiastowo eliminuje doświadczonych i wykwalifikowanych ludzi z rynku pracy. Takie osoby trudno będzie zastąpić. Dlatego to nie tylko łamanie prawa, ale działanie na szkodę własnej firmy i całej branży. Należy o tym pamiętać.

Oczomyjki jako istotny element ochrony zdrowia i życia pracownika

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.