Wiadomości z Zabrza

Nawilżacz a oczyszczacz powietrza - najważniejsze różnice

  • Dodano: 2019-11-08 15:45

Przesuszona skóra, zwiększona podatność na infekcje czy obniżony nastrój – sezon jesienno-zimowy jest dla naszego organizmu sporym wyzwaniem. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zanieczyszczone powietrze i jego niewystarczająca wilgotność. Nic dziwnego, że coraz chętniej decydujemy się na zakup oczyszczacza lub nawilżacza, które mają za zadanie poprawić jakość otaczającego nas powietrza. W jakiej sytuacji sprawdzi się oczyszczacz powietrza, a kiedy lepiej postawić na nawilżacz? Jak dopasować urządzenie do swoich potrzeb? Przeczytaj nasz dzisiejszy poradnik i dowiedz się już teraz.

 

Nawilżacz a oczyszczacz powietrza – najważniejsze różnice

Różnica między nawilżaczami a oczyszczaczami powietrza kryje się już w samej nazwie. Oczyszczacze usuwają z otoczenia szkodliwe substancje. Rolą nawilżaczy jest z kolei zwiększanie wilgotności powietrza.

Sercem każdego oczyszczacza są filtry (zazwyczaj HEPA lub węglowe) i wentylator. Pochłaniają one do 99,99% kurzu, drobnoustrojów czy pyłów zawieszonych, minimalizując tym samym ryzyko rozwoju grypy lub przeziębienia. Oczyszczacz jest więc doskonałym rozwiązaniem dla mieszkańców tych miast, które borykają się ze zwiększonym poziomem smogu, oraz alergików. Warto się w niego wyposażyć także wtedy, gdy w Twoim domu przebywają na co dzień dzieci bądź osoby starsze – ich układ odpornościowy nie zawsze potrafi bowiem poradzić sobie z otaczającymi zanieczyszczeniami.

Tym, co odpowiada za działanie nawilżacza, jest oczywiście woda. Zależnie od danego modelu jest ona podgrzewana, rozbijana przy użyciu ultradźwięków lub odparowywana, a następnie wyrzucana z urządzenia w postaci przyjemnej mgiełki. Nawilżacz będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku osób skarżących się na przesuszone powietrze w swoim mieszkaniu, co może być wynikiem chociażby zbyt intensywnie pracującego ogrzewania. Ogromną zaletą nawilżaczy jest ich cena. Najtańsze z nich bez problemu dostaniesz już za nieco ponad 50 zł.

Wydajny oczyszczacz powietrza – jak go znaleźć?

Najważniejszym parametrem oczyszczaczy powietrza jest ich wydajność. Określa go współczynnik CADR, informujący, jak dużą objętość powietrza dane urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Upewnij się, czy dany oczyszczacz sprawdzi się przy kubaturze Twojego domu. W przeciwnym razie jego skuteczność może być niezadowalająca.

Istotnym czynnikiem przy zakupie oczyszczacza powinien być także poziom generowanego przez niego hałasu. Dobrze, aby nie przekraczał on 50 decybeli.

Szukasz solidnego, a jednocześnie niedrogiego oczyszczacza? Porównaj modele na stronie: https://www.neonet.pl/do-domu/oczyszczacze-powietrza.html i wybierz rozwiązanie dla siebie.

Na co zwrócić uwagę, kupując nawilżacz?

Aby mieć pewność, że Twój nawilżacz będzie pełnił swoją funkcję bez zarzutu, wybierz model o wysokiej mocy oraz pojemnym zbiorniku na wodę. Część sprzętów wyposażona jest w higrostat, który odpowiada za kontrolowanie poziom nawilżenia powietrza, oraz jonizator, neutralizujący działanie niekorzystnych dla naszego zdrowia kationów. Funkcję taką posiada między innymi popularny nawilżacz marki Stadler Form – Oskar Big.

Więcej informacji na temat nawilżaczy powietrza znajdziesz pod adresem: https://www.neonet.pl/do-domu/nawilzacze-powietrza.html. Dowiesz się tam, jakimi jeszcze funkcjonalnościami powinien wyróżniać się dobry nawilżacz powietrza

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • baśka

    ciekawe kiedy zrobią coś z tym smogiem... a poóki co to chyba nie ma wyjścia.

  • ufik

    no jak dla mnie oczy[...]z ważniejszy i w tym roku lecimy do media expertu i coś wybierzemy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.