Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Miejsce parkowania, a cena AC

  • Dodano: 2019-05-10 10:15

Autocasco to po obowiązkowym OC najczęściej kupowane przez kierowców ubezpieczenie komunikacyjne. Jego cena zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest miejsce parkowania. Dlaczego ma ono znaczenie w kontekście wysokości składki i w jaki sposób na nią wpływa? Tego dowiesz się z lektury artykułu.

Miejsce parkowania wpływa na ryzyko ubezpieczeniowe

W przeciwieństwie do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej autocasco jest całkowicie dobrowolne - można je kupić, jeśli się chce, ale nie trzeba, więc za brak AC nie przewiduje się żadnych sankcji. Nie da się jednak ukryć, że ta polisa może się bardzo przydać, jeżeli dojdzie do szkody, w konsekwencji której nie można otrzymać odszkodowania z OC. Chodzi np. o zderzenie z sarną, wpadnięcie do rowu czy kradzież auta - przed skutkami finansowymi tego rodzaju zdarzeń zabezpiecza wyłącznie autocasco. Więcej o ubezpieczeniach komunikacyjnych można przeczytać na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne.

Podobnie jak w przypadku OC, tak i na wysokość składki na autocasco wpływa wiele różnych czynników. Nie każdy ma jednak świadomość, że jednym z nich jest miejsce parkowania samochodu. W jaki sposób kształtuje ono cenę AC? Jak można się domyślać, auto parkowane w bezpiecznych miejscach jest tańsze w ubezpieczeniu niż pojazd pozostawiany na długie godziny tam, gdzie istnieje relatywnie wysokie ryzyko kradzieży. Za bezpieczne miejsca uznaje się garaż, własną posesję, parking podziemny czy strzeżony parking, a za niebezpieczne ulicę oraz niestrzeżony parking. 

Niewielkie różnice w cenie

Aby sprawdzić, jak kształtują się ceny AC w zależności od miejsca parkowania, wykonaliśmy przykładową kalkulację składki dla kierowcy z Gdyni w wieku 35 lat, który ma żonę i jest ojcem dwojga dzieci, posiada maksymalne zniżki na autocasco i poszukuje polisy dla Forda Focusa z 2012 r. z silnikiem benzynowym o pojemności 1600 cm3. Zakładając, że nasz kierowca parkowałby w garażu indywidualnym lub na swojej posesji, zapłaciłby najmniej za AC dokładnie 987 zł. Drożej o 10 zł byłoby w przypadku parkowania we wspólnym garażu, a o 30 zł na strzeżonym parkingu. Polisa kosztowałaby najwięcej, bo 1034 zł, gdyby auto było zostawiane na noc na ulicy lub w innym miejscu, którego nikt nie pilnuje. Wyniki udało się pozyskać dzięki kalkulatorowi ubezpieczeniowemu kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Jak widać, różnica w cenie AC w zależności od miejsca parkowania auta wynosi nie więcej niż 10%. Niektórzy kierowcy mogą się jednak zastanawiać, dlaczego fakt pozostawiania samochodu na noc na ulicy powoduje wzrost składki ubezpieczeniowej. Powód jest prosty: ponieważ z ulicy lub innego niestrzeżonego miejsca znacznie łatwiej ukraść auto niż z garażu albo własnej posesji. A kradzież wiązałaby się z koniecznością wypłaty wysokiego odszkodowania i ze względu na to ryzyko cena AC dla osób, które parkują samochód w niestrzeżonych miejscach, jest nieco wyższa.

A co w sytuacji, gdy w trakcie trwania polisy samochód przestanie być parkowany w garażu lub innym strzeżonym miejscu i zacznie się go stawiać na noc na ulicy lub w innym niestrzeżonym miejscu? W takim przypadku najlepiej poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe, żeby w razie ewentualnej kradzieży nie zdziwić się odmową wypłaty lub zaniżeniem wysokości odszkodowania. Istnieje możliwość, że po zgłoszeniu zmiany miejsca parkowania towarzystwo ubezpieczeniowe ponownie przeliczy składkę i zażąda niewielkiej dopłaty, choć nie zawsze się tak dzieje i niektóre firmy odstępują od tej praktyki, idąc na rękę klientowi.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Ekspert Superpolisy

    Różnice w cenach mogą być spore, a nikt nie chce dowiedzieć się, że przepłaca, dlatego dobrze jest skorzystać z porównywarek ofert (np. superpolisa.pl) i być spokojnym

  • Michał

    Nie wszystkie towarzystwa uzależniają składkę za OC od miejsca parkowania wystarczy sprawdzić w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek w 40 sek polisę na mailu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.