Wiadomości z Zabrza

Kremacja zwierząt - dlaczego jest czymś wartym zainteresowania?

  • Dodano: 2021-04-21 08:45, aktualizacja: 2021-04-21 08:50

Zwierzęta są świetnymi kompanami i niezastąpionymi przyjaciółmi. Często z kolei są traktowane niczym członkowie rodziny. Niestety, świat został skonstruowany w taki sposób, że najczęściej nie są one w stanie przeżyć tyle co ich właściciele. W końcu przychodzi więc moment, w którym odchodzą. Wtedy też należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób je pożegnać, by zrobić to godnie, a ta chwila była dobrym zwieńczeniem wieloletniej przyjaźni. Jedną z opcji, które są tutaj najbardziej polecane jest kremacja. Na czym ona tak właściwie polega i dlaczego to właśnie na nią powinno się postawić? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Kremacja zwierząt - na czym polega?

Jeszcze do niedawna zmarłe zwierzęta przekazywało się do szpitala. Myślało się wtedy, że to najlepsza metoda na ostateczne pożegnanie się z nimi - taka, która jest humanitarna, a jednocześnie po prostu rozsądna. Tak naprawdę jednak w szpitalu najczęściej zwierzę trafi do specjalnego wozu, razem z dziesiątkami innych pupili. Następnie zostanie wywiezione w bliżej nieokreślone miejsce i spopielone, również grupowo. W takiej sytuacji nie wiadomo, co ostatecznie stanie się z jego prochami. Zwierzę żegna się zatem w szpitalu, zapominając o jego godnym pochówku.

Zgoła odmiennie wygląda kremacja zwierząt, która jest przeprowadzana w coraz szerzej dostępnych krematoriach pokroju Animal Eden. W jej przypadku zawozi się zwierzę na miejsce (lub zamawia jego transport, jeśli nie ma się takiej możliwości), w którym zostaje ono należycie i z odpowiednią dozą szacunku spopielone (w izolacji od innych zwierzaków). Jego prochy zostaną z kolei przesypane do urny, którą wcześniej wybrał właściciel. To, co później zrobi on z urną zależy wyłącznie od niego. Wiele krematoriów pozwala zamknąć prochy chociażby w wisiorkach czy innych elementach biżuterii, które będą zawsze przypominały o zwierzaku, a które zawsze będzie można nosić przy sobie.

Warto wiedzieć: kremacja zwierząt jest procesem, który może nieco potrwać. Choć zatem istnieje możliwość bycia przy niej, najczęściej trzeba się umówić na konkretną godzinę i konkretny dzień. Nie zawsze jest on tożsamy z dniem przekazania zwierzaka do krematorium. Wiele tu zależy od obłożenia krematorium. Jest to jednak logiczne - zwłaszcza, że spopielanie jest wykonywane pojedynczo i indywidualnie, a nie masowo.

Dlaczego to na kremację warto postawić?

Kremacja zwierząt wcale nie bez powodu stała się aktualnie czymś, po co sięga się coraz częściej i chętniej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że stanowi świetną alternatywę dla do tej pory znanej utylizacji. Na czym polega jej przewaga nad nią? Przede wszystkim na tym, że:

  • pozwala godnie pożegnać się z własnym zwierzakiem - oddawanie go do szpitala jest co prawda wyrazem pogodzenia się z jego śmiercią - nie jest jednak godnym sposobem na jego pożegnanie. Tutaj konieczne jest podejście indywidualne;
  • gwarantuje dbałość o najmniejszy detal - krematoria dla zwierząt przykładają się do tego, by każdy element kremacji został wykonany z należytą starannością i szacunkiem dla zwierzaka, które jest mu poddawane;
  • pozwala na zabranie ze sobą prochów - te mogą trafić do specjalnie przygotowanej i wybranej przez klienta urny. Tę z kolei można postawić w domu, by zawsze przypominała o obecności tak wspaniałej istoty w życiu rodziny;
  • daje możliwość pozyskania specjalnej pamiątki - współcześnie bardzo chętnie sięga się po symboliczne wisiorki, do których zazwyczaj wsypuje się nieco prochu zwierzęcia. Wisiorki te traktowane są przez właścicieli zwierzaków jako swoiste amulety - symbole ich miłości do pupila, który odszedł;
  • daje pewność co do tego, co stanie się ze zwierzęciem - korzystając z usług krematorium ma się całkowitą pewność co do każdego z etapów ostatniej drogi pupila. Co więcej, ostatecznie można wybrać jego miejsce przeznaczenia. Może trafić do urny i w dowolne miejsce wybrane przez właściciela, albo też zostać przetransportowany do specjalnego cmentarza dla zwierząt.

Kremacja zwierząt potrafi być świetnym sposobem na ostateczne pożegnanie się z nimi. Nie jest w żaden sposób bezpłciowa, a przede wszystkim pozwala zachować cząstkę ukochanej istoty ze sobą. Co więcej, krematoria doskonale zdają sobie sprawę z tego, z jak ciężkimi chwilami zmagają się właściciele zmarłych zwierząt. Podchodzą do nich zatem adekwatnie, służąc pomocą również z czysto psychologicznego punktu widzenia. Pocieszają i pomagają w poradzeniu sobie ze stratą.

Podsumowanie

Żegnając ulubione zwierzę domowe - zwłaszcza takie, z którym było się związanym przez lata, a które traktowało się jak członka rodziny - naturalnym jest, że chce się to zrobić z klasą, godnie. Tak, aby podziękować mu za spędzony przy nim czas. Jedyną godną formą takiego pożegnania jest kremacja, koniecznie przy skorzystaniu z usług profesjonalnego krematorium. Te najbardziej znane i fachowo podchodzące do tematu, jak chociażby Animal Eden, wiedzą, jak zadbać o odpowiednią atmosferę, ale uczynić z ostatniej drogi zwierzaka moment niezapomniany. Taki, który pozwoli we właściwy sposób się z nim rozstać.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.